استاندار چهارمحال و بختیاری: مخالفتی با انتقال آب مازاد در صورت تامین حقوق مردم نداریم

استاندار چهارمحال و بختیاری: مخالفتی با انتقال آب مازاد در صورت تامین حقوق مردم نداریم

استاندار چهارمحال و بختیاری: مخالفتی با انتقال آب مازاد در صورت تامین حقوق مردم نداریم

قاسم سلیمانی دشتکی روز دوشنبه در شورای برنامه ریزی توسعه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی چهارمحال و بختیاری با حضور اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بر رعایت حقوق مردم و به ویژه اهالی سرچشمه تاکید و یادآور شد: همان طور که در مناطق نفت خیز درصدی برای عمران آن منطقه اختصاص می یابد، باید درصدی هم از درآمد برای اجرای طرح های آبخیزداری و کمک به تولید و زایش آب این استان اختصاص یابد.
وی ادامه داد: اکنون آثار خشکسالی سال های اخیر در استان بیداد می کند و همین مساله موجب ممنوعه شدن دشت های استان شده است.
سلیمانی دشتکی خاطرنشان کرد: در این شرایط اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری نقش مهمی در مدیریت خشکسالی و بهبود مدیریت مصرف آب دارد.
سلیمانی دشتکی بیان کرد: اکنون علاوه انتقال آب از چهارمحال و بختیاری و ناتمام بودن طرح های مختلف از مشکلات اساسی این استان است.
وی اظهار کرد: کاهش شدید سطح سفره های زیرزمینی، خشک شدن چاه ها، کاهش دبی رودخانه، خشکی قنوات، کم شدن آب چشمه ها و آبرسانی سیار به ۲۰۰ شهر، روستا و ناحیه صنعتی در چهارمحال و بختیاری و تخصیص و تزریق اعتبارها به صورت قطره چکانی مشکلاتی را بر سر راه توسعه استان قرار داده است.
سلیمانی دشتکی همچنین گفت: این استان نقاط مشترک و منافع بسیاری با استان های همجوار دارد که باید پیگیری و مورد توجه قرار گیرد.
وی همچنین اظهار کرد: این استان در گذشته اختلاف های عمیقی با استان های همجوار داشته که با برنامه ریزی مسئولان ارشد به کمترین میزان ممکن رسیده است.
سلیمانی دشتکی در ادامه گفت: ارتقای زیرساخت های حمل و نقل و ترانزیت پایه و اساس توسعه مناطق و استان های کشور است.
وی تصریح کرد: این استان پل ارتباطی و کوتاه ترین مسیر اتصال استان های مرکزی کشور با خوزستان، بنادر جنوبی و آب های آزاد ایران است.
سلیمانی دشتکی افزود: با این حال هنگام بودجه ریزی و تخصیص اعتبارهای ملی فقط به شاخص های جمعیتی و مساحتی توجه می شود و سایر معیارها مورد بررسی قرار نمی گیرد.
وی بیان کرد: اگر در تخصیص و توزیع اعتبارهای ملی به محرومیت ها و توسعه نیافتگی مناطق مختلف توجه نشود، همچنان در محرومیت باقی می مانیم.
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: البته پایه بودجه در این استان بسیار پایین بوده و با روی کار آمدن دولت یازدهم از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: توجه به ارزش افزوده صنعت، ارتقای شاخص های بهداشت و درمان، مقابله با واردات بی رویه، حمایت از تولید داخلی، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توجیه طرح های تولیدی جدید باید مورد توجه قرار گیرد.
استاندار چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ایجاد تعادل در منابع و مصارف بانک ها، تضمین سرمایه در سرمایه گذاری و ایجاد شفافیت در قانون نیز باید با اولویت مورد بررسی و پیگیری قرار داده شود.
وی با اشاره به نتایج مطلوب برجام بیان کرد: بهبود روابط با دنیا، مشخص شدن آثار برجام و افزایش تولید نفت از اقدام های برجسته دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته است.
سلیمانی دشتکی با اشاره به مطلوب بودن قانون تسهیل و رفع موانع تولید عنوان کرد: البته این قانون هنوز نواقصی دارد که باید پس از تجدید نظر رفع شود.
وی با اشاره به تردد روزانه ۲۲۰ هزار خودرو در جاده های چهارمحال و بختیاری ادامه داد: با توجه به شرایط خاص گردشگری در استان این میزان تردد در روزهای تعطیل به ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار خودرو افزایش می یابد.
سلیمانی دشتکی به نبود چاه های برداشت آب غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری اشاره و عنوان کرد: برای تولید فولاد در این استان از پساب فاضلاب استفاده کند.
استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به بودجه ۱۵ میلیارد ریالی جاده گورمیزه در شهرستان اردل به طرف خوزستان یادآور شد: سعی می شود تا علاوه بر این اعتبار ۴۵ میلیارد ریال دیگر اختصاص داده شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code