بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر در انتظار تجهیزات

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر در انتظار تجهیزات

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر در انتظار تجهیزات

محمد ولی اوغلی در غرب استان تهران اظهار کرد: راه‌اندازی و افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر، با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی، در انتظار تأمین و نصب تجهیزات لازمه است.

معاون اداری مالی شرکت آب و فاضلاب جنوب غربی استان تهران تصریح کرد: تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر که از سال ۱۳۸۹ عملیات احداث آن آغاز شده است، با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در قسمت ابنیه و ساختمان، در حال حاضر به علت عدم تأمین و نصب تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز به بهره‌برداری نرسیده است.

وی با اشاره عدم تخصیص اعتبارات دولتی برای پیشرفت این طرح، تأکید کرد: در سفر رئیس دولت یازدهم به شهرستان اسلامشهر مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای فاضلاب این شهرستان مصوب شد که تاکنون هیچ مبلغی اختصاص داده نشده است و شرکت از منابع مختلف داخلی و استانی برای پیشرفت طرح هزینه می‌کند.

معاون اداری مالی آبفای جنوب غربی استان تهران، تصریح کرد: برای بهره‌برداری از این طرح مشکل مالی وجود ندارد، فقط با توجه به اینکه تجهیزات لازمه از کشور خارجی وارد می‌شود و قرارداد خرید آنها قبل از بحث ایجاد تحریم‌ها منعقد شده، این دستگاه‌ها متأسفانه وارد کشور نشده و در شرایط فعلی به منظور وارد کردن آنها و تأمین بخشی از مبلغ مابه‌التفاوت مبلغ قرارداد نیازمند صدور مجوز از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور هستیم.

وی گفت: با وجود کمبود منابع مالی، همه مسؤولان شرکت آب و فاضلاب استان تهران در تلاش هستند، حتی با تزریق منابع مالی از سایر بخش‌ها، مدول نخست تصفیه‌خانه فاضلاب اسلامشهر را برای سال ۹۶ آماده افتتاح و بهره‌برداری کنیم.

ولی‌اوغلی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدید عامل آبفای استان تهران، بهره‌برداری از تصفیه‌خانه اسلامشهر است و به منظور پیگیری و رفع مشکلات پیشرفت آن، هر هفته در کارگروهی ویژه‌ای روند مراحل کار با حضور مسؤولان استانی و کارشناسان و مجریان طرح، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این مقام مسؤول در بخش دیگری از سخنان خود، اعلام کرد: با توجه به شرایط بحرانی و کمبود منابع آبی در کشور، صرفه‌جویی در مصرف و تغییر الگوی مصرف آب در جامعه، مهم‌ترین اقدامی است که می‌تواند راه حل مناسبی برای این مشکل باشد.

وی افزود: بهره‌برداری از آب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می‌تواند در کاهش استفاده از منابع آب‌های سطحی و سفره‌های زیرزمینی اثرگذار باشد، ضمن اینکه از محل فروش آب تصفیه‌شده این تصفیه‌خانه‌ها، منبع درآمد خوبی برای ادامه فعالیت شرکت باشد و در حفظ محیط زیست نیز تأثیرگذاری داشته باشد.

ولی‌اوغلی در پایان با اشاره به پیش‌فروش انشعاب شبکه فاضلاب به شهروندان، متذکر شد: پیش‌فروش انشعاب فاضلاب و همچنین فروش پس آب فاضلاب خروجی از تصفیه‌خانه‌ها، راهی برای تأمین منابع احداث تصفیه‌خانه‌های جدید بوده، ضمن اینکه هزینه انشعاب مشترکین به‌صورت نیم‌بها خواهد بود.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code