بهره‎برداری از ۳۸ پروژه شرکت آب منطقه‎ای گلستان

بهره‎برداری از ۳۸ پروژه شرکت آب منطقه‎ای گلستان

بهره‎برداری از ۳۸ پروژه شرکت آب منطقه‎ای گلستان

علی نظری صبح امروز در جمع خبرنگاران استان گلستان اظهار کرد: از ۳۸ پروژه آب ‎منطقه‎ای گلستان بهره‎برداری و عملیات اجرایی دو پروژه عمرانی آغاز می‎شود.

وی با بیان اینکه ۱۵ هزار چاه غیرمجاز در سطح گلستان وجود دارد، تصریح کرد: بعد از سال ۱۳۹۵ تعداد ۱۲۰ الی ۱۳۰ چاه غیرمجاز را کشف کرده و مابقی آن را قبل از سال ۱۳۹۵ تعیین تکلیف می‎کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای گلستان با بیان اینکه بعد از سال ۱۳۹۵ بیش از یک‌هزار چاه غیر مجاز بسته خواهد شد، ابراز کرد: بیش از یک‌هزار چاه غیرمجاز در سال ۱۳۹۵ بسته خواهد شد.

گلستان وضعیت خوبی در سرانه آب ندارد

نظری از شرایط خوب بارندگی نسبت به سنوات گذشته خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته ۳۵۲ میلیمتر بارندگی داشتیم که و امسال ۵۷۹ میلیمتر بارندگی رخ داد.

وی با اشاره به اینکه ۶۴ درصد بارندگی نسبت به سال گذشته رشد داشته است، یادآور شد: بارندگی حدود ۲۸ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای گلستان با اشاره به اینکه رواناب‎های ما به نرمال نرسیده است، خاطرنشان کرد: آب ذخیره شده در پشت سدها حدود ۱۱۱ میلیون متر مکعب است و در واقع ذخیره آب در پشت سدها تقریبا سه برابر نسبت به سال گذشته داریم.

نظری با بیان اینکه در استان گلستان پنج حوضه آبریز وجود دارد، افزود: استان گلستان با جمعیت حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دارای موقعیت‎های مناسب طبیعی، ۶۵۰ هزار هکتار اراضی قابل آبیاری و پنج حوضه آبریز شامل حوزه اترک، گرگان‎رود، خلیج گرگان، نکارود و قره‎سو است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت خوبی در سرانه آب نداریم، یادآور شد: متاسفانه استان گلستان با متوسط جهانی فاصله بسیار زیادی دارد.

۸۷ درصد آب گلستان در بخش کشاورزی مصرف می‎شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای گلستان با اشاره به اینکه ۸۷ درصد آب استان گلستان در بخش کشاورزی مصرف می‎شود، گفت: مصرف آب در صنعت حدود سه درصد و در شرب نیز ۱۰ درصد است.

نظری با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد آب‎های زیرزمینی برداشت شده است، یادآور شد: متاسفانه مشکلی که در استان وجود دارد این است که بیش از ۹۰ درصد آب‎های زیر‎زمینی را برداشت کردیم در صورتی که در کشورهای توسعه یافته ۴۰ درصد بیشتر از سفره‎های زیرزمینی استفاده نمی‎شود.

وی با بیان اینکه در استان گلستان سه سد در حال ساخت است، ابراز کرد: سه سد شصت‎کلاته، سد قره‎چای و سد رامیان نیز در دست مطالعه است.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code