بیش از ۸ هزار حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شدند

بیش از ۸ هزار حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شدند

بیش از ۸ هزار حلقه چاه به کنتور هوشمند مجهز شدند

محمدحسین جعفری در نشست خبری اصحاب رسانه که ظهر امروز در شرکت آب منطقه‌ای برگزار شد، گفت: ۸ هزار و ۷۱۲ حلقه چاه در استان به کنتور هوشمند مجهز و در کنار آن، ۶۸ درصد کالیبراسیون شدند و قرار است تمام چاه‌ها تا انتهای سال آبی کالیبره شوند.

وی افزود: چاه‌های غیرمجاز شناسایی‌شده در استان ۸ هزار و ۵۰۰ حلقه است که از این تعداد ۳۰۰ حلقه چاه عمیق است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان اظهار داشت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۲۳ میلیارد اعتبار در جهت احیا و تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی در سال جاری تخصیص داده است.

جعفری با اشاره به اینکه سد دوستی ۳۳۹ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد، تصریح کرد: با وجود اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد دوستی شده است، اما نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: ۲۸ نوع از درخواست‌های مراجعه‌کنندگان بدون مراجعه به شرکت آب منطقه‌ای از طریق دفترهای پیشخوان حل می‌شوند.

همچنین در این جلسه مدیر دفتر حفاظت بهره‌برداری آب‌های زیرزمینی استان از شناسایی چاه‌های غیرمجاز در سطح استان خبر داد و گفت: ۶۷۹ حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان تاکنون شناسایی و مسدود شده است.

محمد احسان محمد زاده گفت: هزینه بهره‌برداری مجهز کردن به کنتور هوشمند برای چاه‌های کشاورزی با هزینه سه و نیم تا پنج میلیون تومان و برای چاه‌های غیر کشاورزی شش میلیون تومان به عهده بهره‌برداران است.

وی در جهت پیگیری چاه‌های غیرمجاز اظهار داشت: ۵۷ گروه گشت و بازرسی در حال کنترل منابع آبی و تخلفات آبی وجود دارد که از طریق اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی سعی در کاهش حفر چاه‌های غیرمجاز داریم.

مدیر دفتر حفاظت بهره‌برداری آب‌های زیرزمینی استان افزود: بر اساس قانون، متخلفان چاه‌های غیرمجاز سه تا نه ماه به زندان می‌روند و در کنار شلاق باید خسارات وارده را جبران و چاه‌ها را پر کنند.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code