تجهیز ۴۸۰ چاه پروانه‌دار قیروکارزین به کنتور هوشمند

تجهیز ۴۸۰ چاه پروانه‌دار قیروکارزین به کنتور هوشمند

تجهیز ۴۸۰ چاه پروانه‌دار قیروکارزین به کنتور هوشمند

جلسه شورای حفاظت منابع آب قیروکارزین صبح امروز با حضور فرماندار این شهرستان، مدیر امور آب و مسؤولان ادارات محیط‌زیست، جهاد کشاورزی، شرکت پخش فراورده‌های نفتی و مدیریت برق، در دفتر فرماندار قیروکارزین برگزار شد.

فرماندار قیروکارزین در این جلسه با تائید اقدامات انجام‌شده در راستای حفاظت از منابع آب این شهرستان اظهار داشت: مدیریت صحیح منابع آبی به‌عنوان مهم‌ترین عامل توسعه پایدار کشاورزی تلقی می‌شود و با صیانت از این منابع ارزشمند باید با نگاهی منطقی مشکلات را حل کنیم.

اشکان کاظمی افزود: ضرورت اجرایی کردن برنامه احیا و تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی و جلوگیری از خسارت‌ها و تهدیدهای ناشی از افت سطح آب و خشک شدن چاه‌های کشاورزی و قنوات و باغات مرکبات به‌عنوان یک برنامه جدی فراروی بخش کشاورزی این شهرستان است.

وی افزود: به‌دلیل محدودیت منابع آب و توزیع نامناسب بارندگی‌های فصلی باید عوامل مؤثر بر کنترل بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی را به‌خوبی شناسایی کرد و بهره‌برداری از چاه‌های کشاورزی به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و دقیق صورت گیرد.

در ادامه این جلسه مدیر منابع آب قیروکارزین با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب این شهرستان اظهار کرد: جلسه شورای حفاظت منابع آب به‌منظور ایجاد وحدت‌رویه اجرایی در حفاظت از منابع و به تعادل رسیدن منابع و مصارف آب در این شهرستان است.

مهدی شاهسوندی افزود: جدیت و قاطعیت در انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های دارای پروانه در این شهرستان باید در صدر برنامه‌های شورای حفاظت قرار گیرد.

این مسؤول تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم در تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی است که کنتورهای هوشمند آب و برق این امکان را به وجود می‌آورد که میزان بهره‌برداری هر چاه مشخص و پس از اتمام سهمیه مجاز بهره‌برداری، برق چاه به‌صورت خودکار قطع شود.

وی در پایان گفت: ۴۸۰ چاه دارای پروانه بهره‌برداری در این شهرستان به کنتور هوشمند آب و برق مجهز شده است.

به گزارش فارس، برابر مصوبه این جلسه مقرر شد مدیریت منابع آب این شهرستان گزارش کاملی از تخلفات منابع آب اعم از انتقال و فروش آب غیرمجاز برای اتخاذ تصمیم لازم به شورای حفاظت ارائه کند.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code