جایزه ملی بنیاد جهانی انرژی به پروژه تصفیه خانه فاضلاب قم رسید

جایزه ملی بنیاد جهانی انرژی به پروژه تصفیه خانه فاضلاب قم رسید

جایزه ملی بنیاد جهانی انرژی به پروژه تصفیه خانه فاضلاب قم رسید

گواهینامه ملی جایزه بنیاد جهانی انرژی و تندیس سطح طلایی جامعه مدیریت سبز اروپا به پروژه تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب قم اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مراسم بین‌المللی بنیاد جهانی انرژی با هدف تقدیر از سازمان‌ها و صنایع سبز در شهر وین کشور اتریش برگزار شد.

در این مراسم که با حضور سفیر ایران در کشور اتریش، معاون وزیر نیروی ایران و رئیس اتاق بازرگانی و معاون وزیر علوم و اقتصاد  اتریش برگزار شد گواهینامه سطح طلایی جامعه مدیریت سبز اروپا و گواهینامه جایزه ملی بنیاد جهانی انرژی در سال ۲۰۱۶  که پس از ارزیابی های انجام شده پروژه تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب قم تعلق گرفته بود به مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم اهدا شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در سخنانی در این مراسم به تشریح ویژگی‌های تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب قم پرداخت و اظهار داشت: این تصفیه‌خانه ظرفیت تصفیه روزانه ۵۲ هزار مترمکعب فاضلاب معادل جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر و همچنین ظرفیت تصفیه لجن ۵۰۰ هزار نفر را در روز دارد.

وی تولید برق از گاز حاصل از لجن را از ویژگی‌های بارز این تصفیه‌خانه ذکر کرد و گفت: حدود ۱۱۵۰ کیلووات برق و حدود ۱۲۰۰ کیلووات انرژی حرارتی در این تصفیه‌خانه تولید می‌شود که قادر است ۷۵ درصد برق مورد نیاز خود را تأمین کند.

مهندس علی‌جان صادق پور با اشاره به تأثیرات زیست‌محیطی و بهداشتی مثبت تصفیه‌خانه فاضلاب قم خاطرنشان کرد: فاضلاب پس از این ورود به این تصفیه خانه به پساب قابل استفاده برای صنعت و کشاورزی تبدیل خواهد شد.

جایزه جهانی انرژی معتبرترین و شناخته شده ترین جایزۀ زیست‌محیطی در جهان است که به موضوعات زمین، انرژی، آب و هوا و… تعلق می‌گیرد و سالیانه بیش از ۱۸۰۰ طرح و پروژه از ۱۷۷ کشور جهان به دبیرخانه جهانی انرژی جهت دریافت جایزه ارسال می‌شود.

این گواهینامه بر اساس منطق EAST در راستای ضرورت شناسایی پروژه‌های موفق کشورها که تأثیرات اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و فنی را داشته‌اند با هدف قدردانی از آنان در سطح جهانی و ملی و ارتقاء اعتماد به نفس عمومی، طراحی شده است.

بر اساس این گزارش پروژه تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب قم که با بهره‌گیری از اعتبارت بهره‌مند از بانک توسعه اسلامی احداث شده در تمامی زمینه‌های زیست‌محیطی، فنی، اجتماعی و اقتصادی تیرماه ۹۵ از سوی ارزیابان جامعه سبز اروپا مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و موفق به کسب ۹۲۴ امتیاز از مجموع هزار امتیاز شد.

یادآور می‌شود با توجه به کسب گواهینامه سطح طلایی جامعه مدیریت سبز اروپا، پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شماره سه قم وارد رقابت جهانی برای کسب جایزه جهانی از بنیاد جهانی انرژی شد.

منبع: شرکت آب و فاضلاب قم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code