حل مشکل آب کشاورزان در گرو مدیریت منابع است

حل مشکل آب کشاورزان در گرو مدیریت منابع است

حل مشکل آب کشاورزان در گرو مدیریت منابع است

فرماندار قم گفت: حل مشکل آب کشاورزان در گرو مدیریت منابع و مطالبه قانونی حق آبه‌هاست و در این رابطه باید حق آبه‌های کشاورزان قم از بالادست تامین شود.

رضا سیار در جلسه حفاظت از منابع آب که در تالار امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، عنوان کرد: اگر به مطالبه قانونی حق آبه‌های کشاورزان بپردازیم و با مدیریت منابع گام برداریم بخش زیادی از مشکلات در رابطه با بحران آب رفع می‌شود. در صورتی که حق آبه های کشاورزان مطالبه نشود کشاورزان با زیان مالی زیادی در کشاورزی مواجه می‌شوند.

وی بیان کرد: از محل تخصیص حق آبه‌هایی که در طول سال به این بخش اختصاص می‌یابد ظرفیت تامین آب وجود دارد، اگر این حق آبه ها استیفاء نشود در نهایت مناطق بالادستی با استفاده از این حق آبه ها به توسعه کشاورزی می پردازند و از حق کشاورزان قمی استفاده می کنند. اگر حق آبه های قم تامین نشود مناطق بالادستی به توسعه کشاورزی می‌پردازند. اگر دولت حق آبه‌ای را در بالادست برای احداث تاسیسات گرفت باید جبران کند.

فرماندار قم درباره چاه‌های غیر مجاز نیز بیان کرد: پیشنهاد می کنم در هر کجایی که منابع آب کم است، کشاورزان منطقه را در جلسات دعوت کرد و آنها را توجیه کرد. همچنین به دلیل فقدان اطلاع رسانی، کشاورزان نمی توانند از ظرفیت تکنولوژی برای کاهش هزینه‌های برق و آب استفاده کنند و مجبورند قبوض سنگینی را پرداخت کنند که کار کشاورزان را بدون توجیه اقتصادی باقی می گذارد.

سیار خاطرنشان کرد:کار ترویجی و آموزش به جای روش سلبی و تهدید کشاورزان به مجازات و اعمال قانون می‌تواند موثرتر باشد. ۸۰ درصد کشاورزان اطلاعی در این باره ندارند و جهاد کشاورزی و امور آب و برق باید در این باره وارد عمل شوند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code