خشکی ۹ حلقه چاه آب در همدان

خشکی ۹ حلقه چاه آب در همدان

خشکی ۹ حلقه چاه آب در همدان

حسین آذرتکین بعد از ظهر امروز در شورای حفاظت از منابع طبیعی شهرستان همدان با اشاره به تصفیه پساب فاضلاب شهرستان همدان، اظهار کرد: ۷۵۴ لیتر در ثانیه تصفیه پساب صورت می‌گیرد که ۴۵۰ تا ۵۰۰ لیتر در ثانیه آن به نیروگاه منتقل می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت نزولات جوی در ایران گفت: میزان بارندگی در ایران ۲۴۰ میلیمتر است در حالی که این میزان در جهان ۸۶۰ میلیمتر را شامل می‌شود.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان همدان با اشاره به سهم مصارف آب در جهان و همدان خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی در جهان ۷۰ درصد مصرف وجود دارد در حالی که در همدان این میزان ۹۳ درصد است.

وی با بیان اینکه میزان مصارف صنعتی آب در همدان دو درصد است، گفت: مصرف شرب در جهان سه درصد و در همدان پنج درصد است.

آذرتکین با اشاره به مهمترین سدهای موجود در همدان افزود: سد اکباتان قبلا ظرفیت ۱۸ میلیون متر مکعب آب را داشت که اکنون ۳۴ میلیون متر مکعب آب نگهداری می‌کند.

وی با بیان اینکه کل منابع زیرزمینی همدان ۶۲ حلقه چاه است، خاطرنشان کرد: دو حلقه چاه تا ۱۵ لیتر آب دارند.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان همدان با بیان اینکه ۹ حلقه چاه طی دو سال اخیر خشک و از مدار خارج شده‌اند، افزود: اکنون دبی آب از یک‌هزار و ۲۴ لیتر در ثانیه به ۴۰۴  لیتر در ثانیه رسیده است.

وی با بیان اینکه از ۱۰۰ درصد آب تولیدی ۷۴ درصد درآمد دارد و می‎فروشیم، گفت: ۲۶ درصد آن بدون درآمد است.

آذرتکین با بیان اینکه همواره این سئوال وجود دارد که چرا آب همدان سنگین است، خاطرنشان کرد: آب تصفیه‌خانه اکباتان و شهرک شهید بهشتی در خصوص کیفیت سختی دارد که این موضوع به بدن آسیب نمی‌رساند اما به تاسیسات صدمه وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکل سختی آب ۳۰۰ تا ۴۵۰ لیتر در ثانیه آب از تصفیه‌خانه بهشتی به دشت بهار منتقل شده و تلفیق صورت گرفته است، افزود: سختی آب در این صورت به ۲۰۰ لیتر رسیده که از آنجا به منطقه شمالی همدان هدایت می‌شود.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان همدان با اشاره به کنترل پرتی آب گفت: تولید آب را از یک‌هزار و ۹۷۰ لیتر به یک‌هزار و ۶۷۰ لیتر رسانده‎ایم و به طور میانگین ۲۷۰تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه تولید را کم کرده‌ایم.

وی افزود: با مدیریت فشار و مصرف آب، اصلاح شبکه‎های فرسوده و استفاده از پرتی آب تولید را کم کرده‌ایم.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code