معضل آب و فاضلاب یکی از مشکلات اصلی خوزستان است

معضل آب و فاضلاب یکی از مشکلات اصلی خوزستان است

معضل آب و فاضلاب یکی از مشکلات اصلی خوزستان است

استاندار خوزستان با بیان اینکه مشکلات آب و فاضلاب یکی از مشکلات اصلی خوزستان است، گفت: دولت نسبت به این مشکل عنایت ویژه داشته باشد.

غلامرضا شریعتی عصر امروز در نشست مشترک کارگروه ملی مقابله با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان با حضور رئیس جمهور اظهار کرد: سخنان رهبر معظم انقلاب موجب دلگرمی مردم خوزستان در شرایط اخیر استان شد، همچنین از آیت‌الله موسوی جزایری نیز به دلیل زحماتی که در این مدت برای استان کشیدند، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: ۱۳۰ هزار هکتار کانون ریزگرد حومه اهواز را در برگرفته است. ۱۱۲ هزار هکتار در جنوب شرق و  ۱۵ هزار هکتار در شرق اهواز کانون ریزگرد وجود دارد. ۸۵ هزار هکتار اطراف امیدیه و بندر امام، ۵۱ هزار هکتار جنوب هورالعظیم، ۳۱ هزار هکتار شمال ماهشهر، ۲۸ هزار هکتار شمال خرمشهر و ۱۹ هزار هکتار در شرق هندیجان از دیگر کانون ریزگردهای خوزستان به شمار می‌روند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی، جاده‌ها و احداث سدها از جمله عوامل انسانی بروز کانون ریزگردها هستند، تصریح کرد: برای نمونه احداث جاده منصوری در هشت سال گذشته موجب ایجاد مساحت زیادی از کانون ریزگردها در خوزستان شده است.

شریعتی افزود: غلظت ذرات ۱۰ میکرون ریزگردها در سال ۹۳ تا ۹۴ مداوم بوده همچنین با توجه به اینکه وزش باد سبب افزایش گرد و خاک می‌شود وزش باد از سمت جنوب شرق و غرب از سوی کشورهای همسایه مانند عراق، اهواز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: وقوع مکرر پدیده ریزگردها علاوه بر اینکه سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد موجب کاهش راندمان در نظم و انضباط استان، اختلال در کار، افت روحیه، کاهش اعتماد  به مسؤولان استانی شده و حتی حیات جانوری را تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

استاندار خوزستان متذکر شد: برنامه اعتبارات کوتاه مدت برق منطقه‌ای، سازمان هواشناسی، دانشگاه علوم پزشکی، آبفای شهری و روستایی و فرودگاه در مجموع ۵ هزار و ۶۷۱ میلیارد ریال است. در این مدت ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای مالچ‌پاشی، نهال کاری و اصلاح مراتع به وسعت ۳۵۰ هزار هکتار هزینه شده است.

شریعتی همچنین از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای کمک به پروژه‌های آب و فاضلاب در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: مشکلات آب و فاضلاب یکی از مشکلات اصلی خوزستان است که برای رفع مشکلات آن ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفت شده که امیدواریم دولت نیز به این مشکل عنایت ویژه‌ای داشته باشد و شهروندان خوزستانی بتوانند از آب شرب سالم بهرمند شوند.

وی با بیان اینکه به دلیل آب و هوای خوزستان تاکنون بالغ بر ۳ هزار نفر از استان مهاجرت کرده‌اند، اظهار کرد: مهاجرت نخبگان خوزستان به دیگر استان‌ها بر پیشرفت استان تأثیر می‌گذارد.

استاندار خوزستان در ادامه به معضل بیکاری در استان اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ هزار پست بلاتصدی در آموزش و پرورش خوزستان وجود دارد که امیدواریم با مجوز استخدامی در استان موافقت شود.

شریعتی در پایان اضافه کرد: سومین سفر دولت تدبیر و امید به خوزستان نشان دهنده اهمیت این استان به عنوان قلب تپنده کشور است و امیدواریم خوزستان از این سفرها بهره کافی را ببرد و همچنان مانند نگین در جغرافیای کشور بدرخشد.

منبع: فارس خوزستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code