چاه های غیر مجاز بروجرد مسدود می شوند

چاه های غیر مجاز بروجرد مسدود می شوند

چاه های غیر مجاز بروجرد مسدود می شوند

مدیر امور منابع آب بروجرد گفت: ۷۷ حلقه چاه غیر‌مجاز در این شهرستان وجود دارد.

غلامحسین بنادری اظهار کرد: همه چاه‎های غیر مجاز این شهرستان شناسایی و دستور قضایی به منظور برخورد با آنها صادر شده است.

وی عنوان کرد: خشکسالی‎های پی در پی سال‎های اخیر لطمات جبران‌ناپذیری به منابع آبی شهرستان بروجرد به عنوان یکی از دشت‎های غنی از آب‎های زیر‌زمینی وارد کرده است، با این تفاسیر احیای منابع آبی زیر زمینی نیازمند گذشت سال‎های زیاد و همچنین بارش برف است.

مدیر امور منابع آب بروجرد چاه‎های غیر‌مجاز را تهدیدی برای منابع آب زیر‌زمینی خواند و تاکید کرد: همه چاه‎های غیر‌مجاز این شهرستان شناسایی شده‎اند و پیمانکار طرح تعادل بخشی دشت‎ها با هماهنگی نیروی انتظامی نسبت به انسداد چاه‎های یاد شده اقدام می‎کند.

بنادری خاطر نشان کرد: هم‌اکنون گروه گشت و بازرسی طرح تعادل‌بخشی دشت‎ها در حال برخورد با چاه‎های غیر‌مجاز و یا چاه‎های مجاز دارای اضافه برداشت آب هستند و علاوه بر پلمب آنها منصوبات اضافه روی چاه‎‎ها را جمع‎آوری می‎کنند.

وی با اشاره به تامین برق مورد نیاز چاه‎های برقی حوزه اشترینان از طریق شرکت برق ملایر و ثامن تصریح کرد: با هماهنگی‎های صورت گرفته و اخذ دستور قضایی نسبت به قطع برق چاه‎های دارای اضافه برداشت اقدام می‎شود.

مدیر امور منابع آب بروجرد با اشاره ذخایر آب قریب به ۲ میلیارد متر مکعبی بروجرد و اشترینان بیان کرد: سالانه ۲۸۰ میلیون متر مکعب از منابع آبی موجود در این شهرستان در بخش‎های مختلف کشاورزی، صنعتی و .. استفاده می‎شود. 

بنادری از وجود بالغ بر یک‌هزار حلقه چاه در بخش‎های کشاورزی و صنعتی شهرستان بروجرد خبر و ادامه داد: کشاورزان باید به منظور حفظ ذخایر آبی از ورود کشاورزان غیر بومی به این شهرستان جلوگیری کنند.

وی خاطر‌نشان کرد: کشاورزان غیر‌بومی استان‎هایی نظیر قم و اصفهان که ذخایر آبی آنها رو به پایان رفته است، با اجاره اراضی کشاورزی بروجرد و دیگر شهرستان‎های منطقه آن هم بدون توجه به رعایت الگوی کشت به تهدیدی برای منابع آبی منطقه تبدیل شده‎اند.

مدیر امور منابع آب بروجرد هدف امور منابع آب بروجرد را نجات آب در منطقه خواند و تاکید کرد: دستیابی به این هدف مهم نیازمند همکاری کشاورزان و مسئولان شهرستانی است.

منبع: فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code