چاه های ۶ نقطه از تهران با تکنولوژی نوین احیا و بازسازی می شود

چاه های ۶ نقطه از تهران با تکنولوژی نوین احیا و بازسازی می شود

چاه های ۶ نقطه از تهران با تکنولوژی نوین احیا و بازسازی می شود

فریبرز صالحی در سمینار «روش‌های مدرن حفاری چاه و موضوعات مرتبط با آن»، گفت: اکثر شهرهای اقماری تهران ۹۰ درصد از منابع زیرزمینی آب را برداشت می‌کنند و میزان حجم آب زیرزمینی مورد استفاده در تهران به ۴۵۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وی ادامه داد: پس باید نگاه ویژه‌ای بر روی آب‌های زیرزمینی داشته باشیم چرا که پتانسیل برداشت ۱۵ مترمکعب بر ثانیه را داریم در حالی که این عدد در حال حاضر در تصفیه‌خانه‌ها به ۹ مترمکعب در ثانیه می‌رسد.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت تأمین و تصفیه آب و فاضلاب با اشاره به اینکه برداشت بیش از حد آب از چاه‌ها می‌طلبد که نگاه‌ها به این موضوع با جدیت بیشتری بررسی شود،‌گفت: شرکت پیگادی آلمان که در حال حاضر بهره‌برداری از ۷۰۰ حلقه چاه شهر برلین را در دست دارد قصد دارد روش‌های نوین حفاری و تجهیز چاه‌ها را به ما آموزش دهد.

صالحی تأکید کرد: اگر چاهی از مدار خارج می‌شود به دنبال حفاری چاه دیگری می‌رویم در حالی که باید اذعان شود چاه‌ها نیز همانند انسان باید احیا شوند چرا که این چاه نیز مثل انسان یک موجود زنده است.

وی با اشاره به اینکه برای احیای چاه‌ها در روش‌های قدیمی از برش‌زنی و اسیدشویی استفاده می‌شود اما طی قراردادی که با آلمانی‌ها بسته‌ایم می‌خواهیم از روش‌های نوین استفاده کنیم،‌ گفت: با استفاده از روش‌های جدید چاه‌ها به صورت استاندارد حفر و احیا می‌شوند تا به زندگی خود ادامه دهند پس قرار بر این است که با روش‌های جدید چاه‌ها حفر و به روش‌های نوین بازسازی و احیا شوند.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت تأمین و تصفیه آب خاطرنشان کرد: طبق قراردادی که با آلمانی‌ها امضا شده است قرار است چاه‌های ۵ یا ۶ نقطه از تهران احیا و بازسازی شود تا این موضوع به صورت پایلوت و الگو برای سایر شهرها انجام گیرد.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code