۸۰ درصد بارش‌ها به‌صورت روان‌آب از کرمانشاه خارج می‌شود

۸۰ درصد بارش‌ها به‌صورت روان‌آب از کرمانشاه خارج می‌شود

۸۰ درصد بارش‌ها به‌صورت روان‌آب از کرمانشاه خارج می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه ۸۰ درصد بارش‌ها به‌صورت روان‌آب از کرمانشاه خارج می‌شود، گفت: حفاظت از دشت‌ها، مدیریت و مهار آب‌های سطحی و ذخیره‌سازی آن بخش مهمی از مدیریت منابع آب در استان است.

کیاست امیریان با اشاره به اینکه در ۱۰ سال اخیر هفت سال بارندگی زیر متوسط در کشور داشته‌ایم، اظهار داشت: با پیش‌بینی انجام شده بارندگی پاییزی در استان از دست رفته و بارندگی پاییز امسال کمتر از متوسط است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با اشاره به کاهش ۷۰۰ میلیمتری در طی دوره خشکسالی، ادامه داد: مازاد بارندگی در سال گذشته ۲۰۰ میلیمتر بود که به‌طور قطع خیلی کمتر از میزان کاهش دوران خشکسالی است.

این مسؤول با تاکید بر مبارزه با حفر و بهره‌برداری از چاه‌های غیرمجاز در استان، افزود: سال گذشته ۸۲۶ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده است و طی نیمه نخست سال‌جاری نیز ۳۲۱ حلقه چاه غیر‌مجاز از چرخه بهره‌برداری خارج شده است.

به گفته امیریان، ۸۰ درصد بارش‌های استان به‌صورت روان‌آب از استان خارج می‌شود که مهار و ذخیره‌سازی آن بخش مهمی از مدیریت منابع آب در استان است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه از بهره‌برداری از سد مخزنی زمکان تا پایان سال‌جاری خبر داد و یادآور شد: کار آبگیری سد آغاز شده است و آب سد سال گذشته به‌صورت آزمایشی در خدمت باغداران شهرستان گهواره قرار گرفت.

این مسؤول ادامه داد: با اجرای این طرح یک‌هزار هکتار از زمین‌های دیم منطقه و ۵۷۰ هکتار از باغات گهواره آبیاری می‌شود.

وی به هزینه ۱۸۰میلیارد تومانی احداث سد مخزنی زمکان اشاره کرد و گفت: ساخت این سد سال ۸۵ شروع شد.

امیریان، مدیریت و مهار آب‌های سطحی، حفاظت از دشت‌ها، فرهنگ‌سازی به کمک رسانه‌ها و آموزش و پرورش، بهینه‌سازی مصرف آب در بخش‌های مختلف را از اهداف مهم تشکیل شورای حفاظت منابع آب دراستان برشمرد.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code