بالا آمدن آب توالت چه علتی دارد؟ راه حل چیست؟

بالا آمدن آب توالت چه علتی دارد؟ راه حل چیست؟

بالا آمدن آب توالت چه علتی دارد؟ راه حل چیست؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که صبح درب توالت را باز کرده و با این صحنه مواجه شوید که آب و فاضلاب از چاه توالت بالا آمده است و کاسه توالت انباشته از فضولات و فاضلاب می باشد. صحنه مشمئزکننده بالا آمدن آب توالت در صورتی مشاهده می شود که چاه توالت به دلیلی گرفته باشد و آب و فاضلاب نتواند از سیفون یا لوله توالت عبور کند. در چنین حالتی آب درون لوله و سیفون تجمع کرده و در نهایت در کاسه توالت انباشته می شود. در کنار صحنه مشمئزکننده بوی نامطبوعی هم وجود دارد که از فاضلاب بالا آمده منتشر می شود. اگر چنین مشکلی برای دستشویی شما ایجاد شود باید به سرعت مشکل را حل کنید. در این مطلب پس از بیان علل گرفتگی توالت و بالا آمدن فاضلاب از آن در مورد روش های رفع گرفتگی آن هم توضیح ارائه شده است.

بالا زدن فاضلاب از توالت ایرانی و توالت فرنگی

مشکل بالا زدن فاضلاب در هر دو نوع توالت ایرانی و فرنگی رخ می دهد و لازم است در صورت بروز این مشکل به فکر راه چاره ای بود تا هم مشکل رفع شده و هم بوی نامطبوع فاضلاب از سرویس بهداشتی تخلیه شود. در چنین مقاطعی معمولا افراد به سرعت با شرکت لوله بازکنی تماس می گیرند و از آنها درخواست لوله بازکنی می کنند. سرویس کار لوله بازکنی در محل حاضر شده و با روش های مختلف گرفتگی لوله را باز می نماید. اما روش های دیگری هم برای رفع گرفتگی لوله توالت وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اما بهتر است پیش از ارائه روش های لوله بازکنی توالت در مورد علل گرفتگی توالت و بالا آمدن فاضلاب از کاسه توالت توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

مشکل بیرون زدن فاضلاب از کاسه توالت برای خیلی از افراد ایجاد شده است. معمولا در نیمه شب یا اول صبح چنین مشکلاتی ایجاد می شود و بعضا فاضلاب از کاسه توالت هم بیرون می ریزد. وقتی درب سرویس بهداشتی را باز می کنید بوی شدید فاضلاب به صورت شما برخورد می کند و مجبور می شوید به سرعت درب توالت را ببندید. صحنه فاضلابی سرویس بهداشتی هم که دیگر جای خود دارد. در برخی موارد که فاضلاب از کاسه توالت هم بیرون زده است ممکن است مشکلات جدی تری برای توالت ایجاد شده باشد. چراکه علل مختلفی می تواند باعث این بیرون زدگی فاضلاب شود. در ادامه موضوع را برای شما روشن خواهیم کرد.

چرا آب و فاضلاب از کاسه توالت بالا می زند؟

همانطور که گفتیم بالا آمدن آب توالت می تواند علل مختلفی داشته باشد. این علل باعث می شوند فاضلاب نتواند به چاه منتقل شده و در لوله فاضلاب باقی بماند. در این صورت رفته رفته لوله پر از فاضلاب می شود و در نهایت فاضلاب از لوله و سیفون توالت بالا می زند. تفاوتی هم ندارد که توالت ایرانی باشد یا فرنگی. به همین دلیل نمی تواند گفت که مشکل بالا زدن فاضلاب مختص نوع خاصی از توالت است. همه توالت ها ممکن است گرفتار این مشکل شوند. اما در مورد علل بیرون زدن فاضلاب می تواند موارد زیر را محتمل دانست.

– گرفتگی سیفون توالت
– انسداد لوله فاضلاب منتهی به
سیفون
– پر شدن چاه فاضلاب ساختمان
– گرفتگی لوله فاضلاب منتهی به شبکه فاضلاب

هر یک از موارد فوق که علت گرفتگی باید تفاوتی ندارد و به هر حال باید فکری به حال توالت کرد. اما در این مورد باید بدانید که برخی از علل بسیار شایع بوده و برخی علل هم احتمال بسیار کمی دارند. در ادامه علل رایج بالا آمدن آب از سرویس بهداشتی ذکر شده است. 

– پر شدن چاه، علت بیرون زدن فاضلاب

پس از مشاهده بالا زدن فاضلاب از توالت اولین تصوری که افراد در ذهن خود ایجاد می کنند پر شدن چاه فاضلاب است. در حالی که ممکن است اصلا ساختمان چاه فاضلاب نداشته باشد و از شبکه فاضلاب شهری استفاده کند. پر شدن چاه معمولا دلیل فرعی برای بالا آمدن آب از سرویس بهداشتی، حمام یا کفشور ها می باشد. اما به هر حال در صورتی که مشاهده کردید فاضلاب از لوله ها بیرون زده است باید بررسی کنید که آیا فاضلاب از همه لوله ها بیرون زده یا تنها از یک لوله بیرون زده است. محل لوله های فاضلاب هم در این موضوع اهمیت زیادی دارد. اگر فاضلاب از لوله های زیرزمین بیرون زده احتمال دارد که مشکل پر شدن چاه ایجاد شده باشد. اما اگر بیرون زدن آب مربوط به لوله های طبقه های بالا می باشد به هیچ عنوان پر شدن چاه فاضلاب مطرح نیست و مشکل از جای دیگری است. 

در عین حال اگر بیرون زدن فاضلاب مربوط به زیرزمین باشد باید دقت شود که آیا از همه لوله ها (به عنوان مثال هم از توالت و هم از کفشور حمام) بیرون زده است یا این که تنها فاضلاب از کاسه توالت بیرون زده است. اگر مشکل تنها مربوط به یک لوله فاضلاب مشکل فاضلاب توالت یا فاضلاب حمام باشد احتمال پر شدن چاه فاضلاب بسیار کم است. تجربه ثابت کرده بالا زدن آب از توالت یا دیگر لوله ها اکثرا ناشی از گرفتگی توالت می باشد.

به هر حال اگر مشکل ناشی به جهت پر شدن چاه فاضلاب باشد به ناچار باید از طریق شرکتهای تخلیه چاه اقدام به مشکل فاضلاب چاه و تخلیه چاه نمایید.

– گرفتگی سیفون توالت، اصلی ترین عامل بالا آمدن فاضلاب

در بسیاری از موارد علت بالا آمدن فاضلاب از توالت فرنگی یا توالت ایرانی گرفتگی سیفون توالت است. سیفون توالت به خاطر خمیدگی که در خود دارد مستعد گرفتگی است. اگر یک شی یا آشغال وارد آن شود یا فضولات به مقدار زیاد در آن بماند به راحتی دچار گرفتگی می شود. در این صورت مشاهده می شود که فاضلاب از توالت بیرون زده است. پس اصلی ترین عامل بالا زدن آب از توالت گرفتگی سیفون است. لازم است بدانید که منظور از سیفون همان لوله خمیده ای است که در داخل لوله فاضلاب توالت قرار گرفته است و منظور ما فلاش تانک نیست.

همچنین علت اصلی گرفتگی سیفون توالت هم باقی ماندن فضولات در داخل سیفون می باشد. وقتی از توالت استفاده می شود حتما باید مقداری آب داخل آن ریخته شود تا فضولات موجود در لوله فاضلاب به کمک آب از سیفون خارج شده و به چاه فاضلاب هدایت شوند. در غیر این صورت پس از مدتی که حجم فضولات افزایش پیدا کند دیگر به راحتی امکان باز شدن آن وجود نداشته و گرفتگی سختی در توالت ایجاد می شود. پس هر بار که از توالت استفاده می کنید یا فلاش تانک را بکشید و یا یک آفتابه آب در توالت خالی کنید.

باقی ماندن فضولات در سیفون باعث متراکم و فشرده شدن آنها شده و باعث می شود خاصیت چسبندگی آنها افزایش پیدا کند و فضولات به سختی به لوله فاضلاب بپسند. در این حالت دیگر ممکن است با آب امکان باز کردن لوله وجود نداشته باشد و به ناچار باید از دستگاه های لوله بازکنی استفاده نمود.

رفع گرفتگی توالت با دستگاه فنر لوله بازکنی

مشخص شد که علت بالا آمدن آب از توالت چه دلیلی دارد. اگر علت گرفتگی توالت باشد باید اقدام به رفع گرفتگی آن نمایید. پیش از تماس با شرکت لوله بازکنی بهتر است خودتان دست به کار شده و با ریختن یک کتری آب داغ در کاسه توالت تلاش کنید مشکل گرفتگی را رفع نمایید. پس از ریختن آب داخل در توالت چند دقیقه صبر کنید تا مشکل رفع شود. آب داغ باعث نرم شدن فضولات شده و ممکن است به سرعت لوله را باز نماید. 

در صورتی که مشکل با آب داغ حل نشد می توانید از از چاه بازکن (تلمبه دستی لوله بازکنی) یا فنر دستی لوله بازکنی استفاده کنید. این دو وسیله ساده را می توانید در خانه داشته باشید تا در زمان گرفتگی لوله ها به راحتی اقدام به لوله بازکنی نمایید. به کمک این دو وسیله ساده تلاش کنید گرفتگی توالت را باز کنید. اگر باز هم مشکل حل نشد به ناچار باید از شرکت های لوله بازکنی یا تکنسین های فعال در این حوزه کمک بگیرید. این افراد با استفاده از دستگاه فنر لوله بازکنی یا ژنراتور گرفتگی لوله را به راحتی رفع کرده و توالت را باز می کنند. لوله بازکنی توالت با فنر برقی به راحتی انجام می شود و تفاوتی ندارد که چه نوع گرفتگی در سیفون توالت ایجاد شده باشد.

می توانید با یکی از لوله بازکن های حرفه ای تماس گرفته و مشکل خود را مطرح نمایید. برای این کار می توانید با شرکت لوله بازکنی کاوه تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان مشکل خود را حل کرده و طبق تعرفه اتحادیه دستمزد پرداخت نمایید. ما خدمات فنی و تاسیساتی خود را به صورت حرفه ای و فوری انجام می دهیم. بنابراین می توانید لوله بازکنی فوری را از ما بخواهید.

یک دیدگاه در “بالا آمدن آب توالت چه علتی دارد؟ راه حل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.