خدمات ۲۴ ساعته – مشاوره و بازدید رایگان

از بین بردن نم و رطوبت ساختمان با روش‌های ساده

از بین بردن نم و رطوبت ساختمان یکی از مشکلات رایج در بحث ساختمان می باشد که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. نم کشیدن دیوارها و سقف ساختمان چیز جدیدی نست و ممکن است برای هر ساختمانی بوجود آید. سقف ساختمان، دیوارها، توالت و حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و گلخانه عمده ترین بخش های ساختمان هستند که دچار نم می شوند. در حقیقت مکانهایی دچار نم می شوند که رطوبت زیادی در آنجا وجود داشته باشد و یا این که آب با آنها در تماس باشد.

نم و رطوبت ساختمان یکی از مشکلات رایج در ساختمان های قدیمی و بعضا غیرقدیمی می باشد که ساکنین آن را نگران می کند. نم کشیدن دیوارهای ساختمان و وجود رطوبت در آن حاکی از ترکیدگی لوله آب و یا نشت آب از بخش هایی از ساختمان می باشد که حتما باید بررسی شده و جلوی آن گرفته شود. در غیر این صورت نم روز به روز بیشتر می شود و در نهایت باعث تخریب بخشی از ساختمان خواهد شد. پس بهتر است از ابتدا که نم را در روی دیوار یا سقف مشاهده کردید به فکر راه چاره باشید.

حال سوال این است که چطور باید این مشکل را حل کرد و اصلا برای از بین بردن نم و رطوبت ساختمان باید چه کاری را انجام داد. در این مطلب قصد داریم به این موضوع مهم یعنی رفع رطوبت و نم دیوارها بپردازیم. همچنین در اینجا روشهای پیشگیری از نم کشیدن ساختمان را هم به شما آموزش خواهیم داد.

چه عواملی باعث نم کشیدن ساختمان می شوند؟

ایجاد نم در ساختمان ممکن است بر اثر دو عامل باشد. یکی عامل فنی و دیگری عامل انسانی. عامل فنی به این معنا که مشکلی در بخش های فنی ساختمان وجود داشته باشد و این مشکل باعث ایجاد نم در ساختمان شود. نم کشیدن ساختمان بر اثر عامل فنی می تواند دلایل متعددی داشته باشد که عمده ترین آنها نشتی آب به علت ترکیدگی لوله یا خرابی سیستم لوله کشی ساختمان، نفوذ آب از سقف به خاطر عایق کاری نامناسب، ماندن طولانی مدت آب در یک محل، وجود درز در بین کاشی و سرامیک ها و نفوذ آب به داخل می باشد. برای حل این مشکل باید مشکل فنی در ساختمان را پیدا کرد و در صدد حل آن برآمد.

اما عامل دیگر در مورد ایجاد نم در ساختمان عامل انسانی است. به این معنی که افراد و انسان های ساکن در ساختمان اموری را انجام می دهند که باعث ایجاد رطوبت در ساختمان می شود. در ادامه به بررسی عوامل انسانی ایجاد رطوبت در ساختمان اشاره خواهیم کرد.

– شست و شوی دیوارها باعث ایجاد نم و رطوبت

اولین و مهمترین نکته در مورد پیشگیری از نم کشیدن دیوار و سقف ساختمان عدم شستشوی دیوارها می باشد. برخی افراد وسوای یا حساس نسبت به کثیفی به طور مداوم یا مقطعی اقدام به شستن دیوارهای ساختمان می کنند و بعضا از مواد شوینده نیز استفاده می کنند که باعث از بین رفتن رنگ دیوار ها می شود که این کار اشتباه است و باعث ایجاد نم در ساختمان می شود. اگر دیوارها دارای رنگ روغنی می باشند می توان آنها را در فواصل طولانی شست اما اگر دیوارهای ساختمان رنگ نشده بنابراین نباید اقدام به شستن آنها کرد. جنس دیوارها از گج و آجر است و با شستشوی قطعا آب به داخل آنها نفوذ می کند و باعث نم گرفتن دیوار می شود.

مشکل فوق تنها مربوط به دیوارها نمی باشد و شامل دیگر بخش های ساختمان نیز می شود. حیاط، آشپزخانه، گلخانه، کف ساختمان و … نیز نباید به طور مداوم شستشو شوند تا از ایجاد نم جلوگیری بعمل آید. بنابراین به هیچ وجه اقدام به شستن دیوارهای ساختمان نکنید. اگر دیوارها کثیف شده اند و لازم است آنها را تمیز کنید می توانید از یک دستمال نم دار برای این کار استفاده کنید که هم کثیفی برطرف شود و هم از ایجاد رطوبت در دیوارها جلوگیری شود. این کار تا حد زیادی از ایجاد نم بر روی دیوارها جلوگیری می کند.

– مرطوب بودن محیط خانه عامل نم کشیدن دیوارها.

عامل دیگری که باعث ایجاد رطوبت در دیوارها یا به اصطلاح نم کشیدن دیوار می شود وجود مداوم رطوبت در ساختمان می باشد. برخی از خانه ها به علت وجود رطوبت زیاد در محیط ساختمان بعد از مدتی دچار نم می شوند و تمام دیوارها و سقف ساختمان نم می کشد. این نکته بسیار مهم است که محیط داخلی ساختمان عاری از رطوبت باشد.

البته به این معنا نیست که به هیچ وجه رطوبت وجود نداشته باشد بلکه نباید زیاد باشد. به عنوان مثال در برخی از ساختمان ها برای تهویه هوا از دستگاههای بخارساز استفاده می شود که استفاده مداوم از این دستگاه ها در صورتی که تهویه مناسب در ساختمان نباشد باعث ایجاد نم در دیوارها خواهد شد. در صورتی که از این نوع دستگاه ها استفاده می کنید حتما ساختمان را مجهز به تهویه هوا کنید یا پنجره ها را باز بگذارید تا رطوبت و بخار از ساختمان تخلیه شود.

– پهن کردن لباس ها در داخل خانه

عموما در منازل آپارتمانی که فضا برای پهن کردن لباس ها در بیرون وجود ندارد خانم ها مجبورند لباس ها را در داخل خانه پهن کنند تا خشک شود. به این معنی که رطوبت لباس ها در فضای خانه پخش شود و این موضوع می تواند باعث ایجاد رطوبت در دیوارها شود. اگر این کار مداومت داشته باشد باعث می شود دیوارهای ساختمان دچار رطوبت شوند و نم بکشند. برای جلوگیری از این مشکل باید ابتدا تا حد زیادی آب لباس ها را گرفت یا در لباس شویی خشک کرد و سپس برای خشک شدن نهایی آنها را پهن کرد. در ضمن بهتر است بعد از خشک شدن لباس ها پنجره ها را باز کنید تا رطوبت حاصل از خشک شدن لباسها در فضای خانه نماند و به بیرون منتقل شود.

نکته آخر در خصوص پیشگیری از ایجاد نم و رطوبت در ساختمان بررسی مداوم بخش های مختلف ساختمان است. برای این که ساختمان شما دچار نم و رطوبت نشود لازم است بطور مداوم نسبت به بررسی وضعیت بخش های مختلف آن اقدام شود. به این صورت که تک تک اجزای ساختمان و بخش های آن به عنوان مثال، دیوارها و کف و سقف آسپزخانه، گلخانه و کف آن، حمام و سرویس بهداشتی و … از جهت وجود نم بررسی شوند و در صورت نیاز نسبت به حل مشکل آنها اقدام شود.

پیدا کردن محل نم و رطوبت در ساختمان

پس از بررسی نکات پیشگیری از ایجاد نم در ساختمان به بررسی نکات یافتن نم در ساختمان خواهیم پرداخت. لازم است با بررسی وضعیت ساختمان محل های نم را در آن پیدا کرد و به حل مشکل پرداخت. وجود نم در دیوارها خود را نشان می دهد و به راحتی می توان آن را پیدا کرد. به این صورت که محلی که دچار نم شده است تغییر رنگ می دهد و لکه هایی روی آن مشاهده خواهد شد. پس با مشاهده چنین لکه هایی روی دیوارها یا تغییر رنگ بخش هایی از سقف ساختمان احتمال وجود نم در آن بخش وجود دارد و لازم است وضعیت آن بررسی شود.

– ترکیدگی لوله آب عامل نم کشیدن دیوارها

اگر مشاهده کردید که دیوار ساختمان نم کشیده است احتمال آن وجود دارد که لوله آب ترکیده باشد. ممکن است این لوله مربوط به ساختمان شما و یا مربوط به ساختمان همسایه باشد. پس سریعا باید محل ترکیدگی را پیدا کرد و عامل ایجاد رطوبت را از بین برد. در خصوص ترکیدگی لوله لازم است محل دقیق لوله پیدا شود و اگر در داخل دیوار باشد پس از شکافتن دیوار ترکیدگی موجود را رفع کرد.

جهت پیدا کردن محل دقیق ترکیدگی نیز می توان از دستگاه های مخصوص نشت یاب استفاده کرد. این دستگاه ها در اختیار شرکت های خدمات فنی در هر شهری می باشد و شما می توانید با تماس با یکی از آنها به بررسی وضعیت ترکیدگی لوله بپردازید. همچنین این شرکت ها پس از یافتن محل ترکیدگی اقدام به حل مشکل می نمایند.

– نفوذ آب باران عامل ایجاد نم و رطوبت سقف

در موارد بسیاری عامل ایجاد رطوبت سقف ها و یا دیوارها آب باران می باشد که به علت عایقکاری نامناسب و دارای درز این مشکل بوجود می آید. زمانی که سقف دارای عایق یا ایزوگام نباشد یا عایق موجود قدیمی شده باشد و یا دارای درز باشد می تواند باعث نفوذ آب به داخل ساختمان و در نتیجه آن ایجاد نم شود. بخش های مختلف ساختمان نظیر سقف ساختمان و توالت، کف توالت، حمام، آشپزخانه و گلخانه دارای عایق می باشند که در صورت از بین رفتن آنها باعث نفوذ آب به زیر ساختمان خواهد شد.

اگر هر مشکلی در خصوص ایجاد نم و رطوبت در ساختمان دارید تنها کافیست با ما تماس بگیرید. ما با بررسی دقیق وضعیت ساختمان و استفاده از دستگاه های نشت یاب محل دقیق ترکیدگی یا نشت آب را پیدا می کنیم و در صورت لزوم اقدام به حل آن می کنیم. همچنین متخصصین ما پس از حل مشکل اقدام تعمیر و ترمیم خرابی دیوار و سقف می نمایند و با بنایی و سفیدکاری محل مورد نظر را مانند روز اول در می آورند. در نهایت نیز به رفع بوی بد ساختمان ناشی از نم در ساختمان می پردازند و ساختمان را بدون نم و بو به شما تحویل خواهند داد. شرکت خدمات فنی کاوه آماده خدمت رسانی به مشتریان در تهران می باشد.

منبع: خانه پاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *