خدمات ۲۴ ساعته – مشاوره و بازدید رایگان

رفع گرفتگی لوله با فنر لوله بازکنی

روش باز کردن گرفتگی انواع کفشورهای فاضلاب

رفع گرفتگی لوله با فنر لوله بازکنی

می دانید که در همه ساختمان ها تعداد زیادی کفشور فاضلاب وجود دارد. کفشورها لوله هایی هستند که فاضلاب را از کف ساختمان جمع آوری کرده و به لوله فاضلاب منتقل می کنند. دهانه باز کفشور باعث می شود اشیاء مختلف غیر از آب هم وارد لوله شده و گرفتگی لوله را ایجاد کنند. یکی از رایج ترین گرفتگی های ایجاد شده در لوله ها گرفتگی کفشور است. گرفتگی کفشور آشپزخانه، گرفتگی کفشور حمام، گرفتگی کفشور حیاط و پارکینگ، گرفتگی کفشور سرویس بهداشتی و … جزء رایج ترین موارد گرفتگی کفشور در ساختمان هاست. به دلیل دفعات زیادی که کفشورها دچار گرفتگی می شوند بهتر است روش هایی ارائه شود تا ساکنین بتوانند خودشان این مشکل را حل کرده و نیاز به لوله بازکن نداشته باشند. ما در این مطلب روش های رفع گرفتگی کفشور را ذکر کرده ایم.

بالا زدن آب از کفشور نشانه چیست؟

اگر با گرفتگی لوله های فاضلابی آشنا باشید می دانید که مشکل گرفتگی زمانی رخ می دهد که شی اضافی وارد لوله فاضلاب شود. در این صورت مسیر عبور فاضلاب مسدود شده و آب از کفشور بالا می زند. در واقع بالا زدن آب و فاضلاب از کفشور به معنی ایجاد گرفتگی در لوله فاضلاب است. پس هر زمانی که مشاهده کردید آب بالای کفشور جمع شده و پایین نمی رود مطمئن شوید که مشکلی برای لوله ایجاد شده به احتمال زیاد مشکل گرفتگی لوله است. البته در برخی موارد مشکل ناشی از پر شدن چاه است که این مورد کمتر رخ می دهد. به هر حال بالا زدن فاضلاب از لوله نشانی از گرفتگی لوله است.

بعضی مواقع هم مشاهده می شود که مکش آب توسط کفشور به کندی رخ می دهد. در این حالت باید گفت که لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده اما به کلی مسدود نشده و آب به کندی از آن عبور می کند. در هر دو حالت نیاز به لوله بازکنی وجود دارد و باید با اقداماتی مشکل گرفتگی لوله و کفشور را حل کرد. در این مطلب روش های مفید برای باز کردن گرفتگی کفشور معرفی خواهد شد. اما بهتر است پیش از معرفی روش ها بیشتر در مورد گرفتگی لوله و گرفتگی کفشور توضیح دهیم.

چرا لوله و کفشور فاضلاب دچار گرفتگی می شود؟

شاید شما هم این سوال را داشته باشید که چرا لوله های فاضلاب و همچنین کفشورها دچار گرفتگی شده و دیگر آب را مکش نمی کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت که گرفتگی لوله زمانی رخ می دهد که شی اضافی وارد لوله شده و مسیر عبور آب را مسدود کند. یعنی اگر شی همچون دستمال کاغذی وارد لوله فاضلاب شود و در سیفون آن باقی بماند این اتفاق می تواند پس از مدتی گرفتگی لوله را ایجاد کند. در این حالت می بینید که سرعت مکش آب کم می شود. چراکه دستمال کاغذی در قیمت باریک لوله گرفتار شده و به همین دلیل اجازه عبور به آب و فاضلاب را نمی دهد. اگر تعداد بیشتری دستمال کاغذی وارد لوله شود دیگر لوله به کلی مسدود خواهد شد و آن زمان است که آب از لوله یا کفشور بالا می زند.

گرفتگی لوله گرچه با نوع لوله ارتباط مستقیمی دارد اما نوع لوله تاثیری در عدم گرفتگی ندارد. به عبارت دیگر هیچ لوله ای از گرفتگی در امان نیست و حتی بزرگترین لوله های فاضلاب در ساختمان هم تحت شرایطی دچار گرفتگی می شوند. به عنوان مثال لوله فاضلاب تمام یا توالت. لوله فاضلاب حمام که قطر نسبتا زیادی دارد با ورود صابون، مو، چربی، سفیدآب و … دچار گرفتگی می شود. لوله توالت که بزرگترین لوله فاضلاب در ساختمان است هم با باقی ماندن فضولات در سیفون دچار گرفتگی می شود. حتی لوله های اصلی فاضلاب آپارتمان ها هم در برخی مواقع می گیرند. بنابراین مشخص است که در ساختمان ممکن است هر لوله ای مسدود شود.

بهترین کار برای حل مشکل گرفتگی کفشور و لوله جلوگیری است. می دانید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در این مورد هم پیشگیری از گرفتگی لوله بهتر از لوله بازکنی است. با رعایت چند نکته ساده می توانید از گرفتگی و انسداد لوله جلوگیری کرده و دیگر نیازی به لوله بازکنی پیدا نکنید. تمام نکات پیشگیری از گرفتگی لوله خلاصه می شود در یک جمله؛ از ورود اشیاء و مواد زائد به داخل کفشور و لوله جلوگیری کنید. اگر این نکته را به درستی انجام دهید هیچ زمانی لوله شما نخواهد گرفت و نیازی به لوله بازکنی نخواهید داشت.

در مورد کفشور آشپزخانه باید از ورود باقی مانده غذا، پوست میوه، تفاله چای و … جلوگیری کنید. در مورد کفشور حمام باید از ورود صابون، سفیداب، مو، چربی، تیغ، دستمال کاغذی، آشغال و … جلوگیری کنید. در کفشور حیاط و پارکینگ باید از ورود خاک، سنگ، شن و ماسه، آجر، سیمان، گچ و مصالح ساختمانی جلوگیری کرد. برای جلوگیری از ورود آشغال به داخل کفشور بهتر است از صافی های مخصوص کفشور استفاده کنید. در بازار صافی هایی وجود دارد که در کفشور قرار می گیرد و جلو ورود آشغال به داخل کفشور را می گیرد. به همین راحتی از شر گرفتگی لوله و لوله بازکنی خلاص می شوید.

رفع گرفتگی انواع کفشور فاضلاب

پیش تر در مورد گرفتگی کفشور توضیح داده شد و روش های پیشگیری از این مشکل هم ذکر گردید. اما به هر حال در برخی موارد به طور ناخواسته شی به داخل کفشور و لوله سقوط می کند و عامل ایجاد گرفتگی در لوله فاضلاب می شود. در این صورت باید راه چاره ای وجود داشته باشد تا به وسیله آن بتوان مشکل را حل کرد. در ادامه روش هایی مناسب جهت رفع گرفتگی کفشور های مختلف فاضلابی ذکر شده است.

– رفع گرفتگی کفشور آشپزخانه

آشپزخانه های بزرگ مخصوص رستورانها که در آنها از کفشور استفاده زیادی می شود بسیار در معرض انسداد لوله فاضلاب هستند. در این مورد اگر از صافی مخصوص استفاده نشود به سرعت لوله فاضلاب‌شان بسته خواهد شد. ورود برنج، باقی مانده غذاها، تفاله چای، چربی های زیاد، استخوان، آشغال و … به کفشور آشپزخانه می تواند گرفتگی شدیدی را در لوله فاضلاب آن ایجاد کند. در آشپرخانه های خانگی هم که در آنها شستشوی زیادی رخ می دهد و دارای صافی نیستند هم این احتمال وجود دارد. اگر گرفتگی در کفشور آشپزخانه ایجاد شود بهترین و ساده ترین را برای رفع آن استفاده از تلمبه دستی چاه بازکن است. چاه بازکن دستی یا همان تلمبه لوله بازکنی بهترین وسیله برای باز کردن چنین گرفتگی هایی است. کافیست دهانه تلمبه را روی کفشور قرار داده و چند بار به آن فشار وارد کنید تا گرفتگی رفع شود. به جهت این که گرفتگی در کفشور آشپزخانه عمدتا ناشی از برنج و روغن و باقی مانده غذاهاست با این روش می توان به راحتی آن را باز کرد. 

– باز کردن کفشور حمام

گرفتگی کفشور حمام دیگر گرفتگی رایج در کفشورها است. حمام محلی است که تمام ساکنین به طور مداوم از آن استفاده می کنند. به همین دلیل احتمال ایجاد گرفتگی در آن زیاد است. گرفتگی حمام عمدتا ناشی از ورود صابون، سفیدآب، تیغ حمام، دستمال کاغذی، چرک و چربی، مو، پلاستیک و … است. بنابراین این گرفتگی هم سختی چندانی ندارد می توان آن را با تلمبه لوله بازکن باز کرد. اما در صورتی که مشکل حل نشود می توان از فنر دستی لوله بازکنی استفاده کرد. فنری طولانی که یک سر آن سرفنر قرار می گیرد و سر دیگر آن دارای دسته است. سرفنر را داخل کفشور فرو کنید و به وسیله دسته سعی کنید فنر را بچرخانید. این چرخش باعث می شود گرفتگی لوله ها باز شود.

– رفع انسداد کفشور حیاط و پارکینگ

سخت ترین نوع گرفتگی کفشورهای فاضلاب مربوط به کفشور پارکینگ و حیاط است. چراکه در این لوله ها گرفتگی ناشی از سیمان و سنگ است. ورود سنگ، خاک، سیمان، قیر، شن، ماسه، آجر، آشغال و … به داخل کفشور حیاط باعث ایجاد گرفتگی در این نوع لوله ها است. بنابراین گرفتگی ایجاد شده در آن هم سخت است و با تلمبه دستی باز نمی شود. اگر علت ورود آشغال یا خاک یا سنگ ریزه باشد می توان آن را با فنر دستی باز کرد. در غیر این صورت باید از دستگاه لوله بازکنی یا همان فنر برقی استفاده کرد. فنر برقی فنری طولانی همچون فنر دستی است با این تفاوت که چرخش آن به وسیله موتور برقی انجام می شود تا به این وسیله قدرت چرخش آن افزایش یافته و گرفتگی را بهتر و سریع تر باز کند. این وسیله تنها در اختیار شرکت های لوله بازکنی است و به همین جهت امکان استفاده از آن در خانه برای شما فراهم نیست و به ناچار باید با تکنسین لوله بازکنی تماس بگیرید.

در صورتی که مشکل گرفتگی کفشور شما حل نشد و قصد درخواست لوله بازکنی داشتید حتما با ما تماس بگیرید. چون ما پیش از اعزام نیرو به محل به شما مشاوره رایگان می دهیم و پس از توجیه شما و بیان علت گرفتگی لوله در صورت تمایل و درخواست شما سرویس کاران خود را اعزام می کنیم. در صورت اعزام نیرو و انجام لوله بازکنی می توانید خیال راحتی داشته باشید چون ما دستمزد خود را بسیار ارزان نگه داشته ایم و کیفیت کار خود را بسیار بالا برده ایم. 

3 پاسخ به “روش باز کردن گرفتگی انواع کفشورهای فاضلاب”

  1. کفشور ها معمولا به خاطر خاک و آشغال میگیرن اگر از اون سبدهای پلاستیکی که تو بازار هست بگذارید دیگه مشکلی پیش نمیاد البته خود کفشور هم یه سبد داره که جلوی ورود آشغال رو میگره

  2. سلام، از کفشور ما آب زده بالا, چکار باید بکنیم؟ کل فرش و خونه زندگیمون به فنا رفته لطفا کمک کنید

  3. سلام خسته نباشید شما در محله نیاوران هم لوله بازکنی انجام میدهید؟ من ساکن نیاوران هستم و تمایل دارم از خدمات لوله بازکنی شما استفاده کنم اگر در این منطقه هم خدمت رسانی می کنید لطفا تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *