خدمات ۲۴ ساعته – مشاوره و بازدید رایگان

آموزش تخلیه چاه و لوله بازکنی دستشویی و توالت

آموزش رفع گرفتگی لوله با لوله بازکن دستی

آموزش تخلیه چاه و لوله بازکنی دستشویی و توالت

همیشه گرفتگی لوله های فاضلاب در بدترین زمان رخ می دهد و در این زمان افراد هیچ راه حلی برای رفع گرفتگی لوله ها ندارند. در حالی که روشهای مختلفی برای رفع گرفتگی لوله وجود دارد که برخی از آنها بسیار ساده بوده و برخی نیز بدون کمترین امکانات و در خانه قابل انجام است. با توجه به این موضوع ما می خواهیم یکی از ساده ترین روش های لوله بازکنی در خانه را به شما آموزش دهیم تا با کمترین هزینه و بدون داشتن کمترین تجهیزات، گرفتگی لوله را خودتان رفع کنید؛ بدون این که نیازی به تماس با شرکت های لوله بازکنی داشته باشید.

با این روش می توانید خودتا گرفتگی لوله ها را باز کنید. چون این روش جزء ساده ترین و کم هزینه ترین روشهای لوله بازکنی است که تقریبا همه با آن آشنا هستند. با این روش بسیاری از گرفتگی های لوله رفع می شود و دیگر نیازی به صرف هزینه اضافی برای لوله بازکنی نیست. روش مورد نظر ما استفاده از لوله بازکن دستی است.

لوله بازکن دستی یا همان چاه بازکن چیست؟

لوله بازکنی دستی، چاه بازکن یا تلنبه دستی همان وسیله پلاستیکی ساده ای است که در بسیاری از خانه های قدیمی وجود دارد و به وسیله آن بسیاری از گرفتگی ها رفع می شود. این وسیله بسیار ساده است اما در عین حال کارایی فوق العاده ای دارد. یک کاسه پلاستیکی و یک دسته متصل به آن تمام لوله بازکن را تشکیل می دهند. این دو قطعه در کنار هم یک لوله بازکن حرفه ای و همه کاره را ایجاد کرده اند که برای انواع گرفتگی های ایجاد شده کاربرد دارد.

برای این که خودتان گرفتگی لوله را باز کنید باید ابتدا روش استفاده از چاه بازکن را بدانید. گرچه روش کار با این وسیله بسیار ساده است اما بهتر است این آموزش را به دقت مطالعه کنید تا نتیجه کار شما امیدوار کننده باشد. در غیر این صورت باید برای حل مشکل با یک شرکت خدمات فنی و لوله بازکنی تماس بگیرید.

مشکل از زمانی آغاز می شود که فاضلاب از توالت پایین نمی رود و در کاسه توالت (چه توالت شرقی و چه توالت فرنگی) باقی می ماند. این آغاز مشکل است و با مشاهده چنین وضعیتی افراد تصور می کنند که چاه فاضلاب پر شده است. اما این تصور درست نیست و ممکن است مشکل تنها یک گرفتگی ساده باشد. به هر حال باید وضعیت بررسی شود و پس از آن مشخص شده که آیا مشکل گرفتگی چاه فاضلاب است یا چاه توالت!

۱- از پر شدن کاسه توالت جلوگیری کنید

در صورتی که چنین وضعیتی را مشاهده کردید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دیگر آبی را وارد کاسه توالت نکنید. اگر فلاش تانک را کشیده اید و فاضلاب در داخل کاسه باقی مانده است، برای بار دوم فلاش تانک را نکشید. چراکه این کار باعث می شود حجم بیشتری از آب وارد کاسه توالت شده و در آنجا باقی بماند. اگر شیر آب باز است آن را ببندید. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید فلپر توالت را ببندید تا آب بیشتری وارد کاسه توالت نشود. هر چقدر آب بیشتری وارد کاسه شود باید بعدا آن را خالی کرد!

رفع گرفتگی لوله با چاه بازکن

۲- در صورت مشاهده گرفتگی، آن را رفع کنید

برای شروع کار بهتر است صبر کنید تا فاضلاب باقی مانده در کاسه پایین برود. ممکن است کمی طول بکشد اما بهتر از این است که خودتان مجبور به تخلیه فاضلاب باشید. پس از خالی شدن فاضلاب بررسی کنید که آیا گرفتگی در داخل چاه توالت قابل مشاهده است یا خیر. اگر گرفتگی قابل مشاهده است، خوتان تلاش کنید تا آن را رفع کنید. با استفاده از یک سیم یا شی بلند تلاش کنید گرفتگی را رفع کنید. اگر گرفتگی قابل مشاهده نباشد، باید مرحله بعد را انجام دهید.

استفاده از چاه بازکن برای بازکن لوله

۳- محیط دستشویی را آماده کنید

حال که مجبور به انجام عملیات لوله بازکنی شده اید باید فضا را برای این کار آماده کنید. در هر عملیات لوله بازکنی احتمال دارد که آب و فاضلاب به محیط اطراف توالت بپاشد. پس برای اینکه محیط کثیف نشود بهتر است کف سرویس بهداشتی را روزنامه یا دستمال بپوشانید. اگر از این بابت مشکلی ندارید می توانید کف را خالی باقی بگذارید و در صورت کثیف شدن محیط آن را با آب بشویید. فن تهویه توالت و سرویس را روشن کرده و یا پنجره را باز کنید تا هوای داخل محیط تازه باقی بماند.

روش کار با تلمبه دستی

۴- تلمبه لوله بازکن را آماده کنید

در این روش برای رفع گرفتگی از تلمبه لوله بازکن استفاده می شود. پس باید یک نمونه خوب و باکیفیت آن را داشته باشید. این خیلی مهم است که شما برای رفع گرفتگی توالت از یک لوله بازکن دستی پلاستیکی سنگین و بزرگ به شکل توپی یا بطوری استفاده کنید که هنگام قرار گرفتن روی لوله بصورت لب به لب قرار بگیرد. این باعث می شود تمام فشار تلمبه به داخل لوله و گرفتگی های داخل آن وارد آید. توجه کنید که برای این کار از لوله بازکن های بی کیفیت فنجانی شکل استفاده نکنید؛ حداقل برای این کار! چون تمام عملیات رفع گرفتگی لوله به کیفیت چاه بازکن ارتباط دارد.

آموزش استفاده از تلمبه لوله بازکن

۵- لوله بازکن دستی را وارد کاسه توالت کنید

اگر کاسه توالت خالی است به راحتی می توانید دهانه تلمبه را دقیقا در دهانه چاه توالت قرار دهید. در صورتی که فاضلاب در کاسه جمع شده و داخل آن قابل رویت نیست مجبور هستید تلمبه را حدودی روی قسمت مورد نظر قرار دهید. تلمبه دستی باید طوری قرار گیرد که کل سوراخ توالت را بپوشاند. پس از قرار گرفتن تلمبه در قسمت مورد نظر، باید روی آن آب بریزید. این بسیار مهم است که لوله بازکن دستی در آب قرار گرفته باشد و اطراف آن هوا نباشد! اگر آبی در اطراف آن نیست حتما مقداری آب داخل کاسه توالت بریزید تا سر لوله بازکن زیر آب برود. حالا به آرامی لوله بازکن را رو به پائین فشار دهید تا هوای آن گرفته شود. سپس با به سرعت آن را بالا بکشید. این عمل را ۱۵ یا ۲۰ بار پشت سر هم انجام دهید و منتظر باشید تا جسمی از داخل توالت بیرون آید. چون ممکن است جسمی داخل چاه یا لوله توالت گیر کرده باشد.

انواع تلمبه لوله بازکن

۶- فلاش تانک را بکشید

پس از انجام کار و پایان یافتن عملیات لوله بازکنی خانگی شما، باید فلاش تانک را بکشید تا آب گرفتگی های باقی مانده را با خود ببرد. اگر مشکل شما هنوز حل نشده است بهتر است چند بار دیگر هم این کار را انجام دهید تا گرفتگی رفع شود. مراحل ذکر شده را با صبر تا دقایقی انجام دهید و اگر مشکل رفع نشد با یکی از شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه تماس بگیرید تا آنها شما را راهنمایی کنند.

ما به عنوان یکی از فعال ترین شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه در تهران آمادگی داریم ضمن راهنمایی شما جهت رفع گرفتگی لوله، در صورت لزوم در محل حاضر شده و به وسیله سرویس کاران حرفه ای گرفتگی توالت شما را باز کنیم. پس اگر سوالی دارید در این زمینه دارید آن را در بخش نظرات برای ما ارسال کرده و یا با شماره های ما تماس بگیرید. خوشحال می شویم شما را راهنمایی کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *