چهار روش ساده و خانگی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی

چهار روش ساده و خانگی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی

چهار روش ساده و خانگی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی

احتمالاً برای شما پیش آمده باشد که وقتی می‌خواهید دست و صورتتان را بشویید، ببینید آب با چرخش و کندی از روشویی خارج می شود. زمانی که روشویی حیاط یا سرویس بهداشتی دچار گرفتگی می شود، بسیاری از افراد نمی دانند که باید چه کار کنند و چگونه این مشکل را رفع کنند تا علاوه بر گرفتگی، بوی نامطبوع نیز به آن اضافه نشود.  در حالی که روشهای بسیار ساده اما اصولی ای برای رفع گرفتگی روشویی وجود دارد که ما در این مطلب قصد داریم آنها را به شما معرفی کنیم؛ روش هایی که در عین سادگی، شما را هم از شرکت های لوله بازکنی بی نیاز خواهد کرد.

مسدود شدن لوله های روشویی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که اصلی ترین آنها از سهل انگاری افراد نشأت می گیرد به این صورت که مثلاً هنگام شانه کردن موها یا اصلاح ریش، موهایی که داخل روشویی ریخته را جمع آوری نمی کنند تا در سطل زباله بریزند بلکه در همان حالت شیر آب را باز می کنند تا موها داخل لوله و سیفون شود. و یا مواد چرب و روغنی را داخل روشویی می ریزند به گمان اینکه آب، این مواد را همراه خود می برد اما غافل از اینکه رعایت نکردن همین موارد جزئی و پیش پا افتاده، به مرور زمان باعث گرفتگی سیفون و لوله روشویی می شود.

تعریف سیفون

در همه لوله های فاضلاب منتهی به چاه، از یک زانویی استفاده می کنند (و لوله های روشویی هم مستثنی از آن نیست) که به آن سیفون گفته می شود. یکی از کارهای سیفون جلوگیری از نفوذ گاز و بوی بد فاضلاب به داخل ساختمان است به این صورت که وقتی آب وارد سیفون می شود، بخشی از آن داخل سیفون باقی می ماند تا مانع نفوذ گاز و بوی بد فاضلاب از طریق لوله به داخل ساختمان شود؛ از جمله فواید دیگر سیفون این است که این لوله خمیده باعث می شود حشرات موذی مثل سوسک و موش و … نتوانند وارد ساختمان شوند. پس به طور کلی می توانیم نتیجه بگیریم که وجود سیفون در شبکه فاضلاب ساختمان بسیار لازم و حائز اهمیت است اما از جهتی هم وجود این زانویی، احتمال انسداد و گرفتگی لوله ها را بیشتر می کند چون این خمیدگی باعث می شود فضولات و پسماندها در آن گیر بیفتند که در نتیجه به مرور زمان انباشته شدن آنها باعث گرفتگی لوله می شود لذا باید فکر اساسی کرد.

علل گرفتگی لوله روشویی

روشویی هم مثل دیگر لوله های فاضلاب دارای سیفون است، به همین دلیل گاهی ما شاهد این هستیم که لوله فاضلاب روشویی دچار گرفتگی شده است. در اکثر مواقع گرفتگی روشویی ناشی از ایجاد گرفتگی در سیفون آن می باشد چون سیفون به خاطر حالت خمیدگی شدیدی که دارد، مستعد گرفتگی می باشد. پس ورود کوچک ترین مواد زائدی غیر از آب به داخل لوله باعث می شود بعد از مدتی سیفون دچار گرفتگی شود. حال می خواهیم به مهمترین دلایلی که باعث گرفتگی روشویی می شوند اشاره کنیم:

انسداد روشویی به دلیل جمع شدن مو

انباشته شدن مو یکی از شایع ترین دلایل گرفتگی روشویی و حتی بالا زدن آب سینک ظرفشویی می باشد. پس وقتی موهای خود را شانه می زنید و یا می خواهید ریش خود را اصلاح کنید حتماً آن موهای ریخته شده در کاسه روشویی را به داخل سطل زباله بریزید و به خود نگویید عدم این کار مشکلی را ایجاد نمی کند. و همچنین اگر شما از جمله افرادی هستید که به صورت روزانه موهای خود را در روشویی می شویید باید متذکر شوم که در آینده نه چندان دور امکان گرفتگی روشویی شما وجود دارد چراکه مو با چربی ها و مواد چسبنده دیگر در هم تنیده شده و باعث بروز گرفتگی روشویی می شود. بهترین راه مقابله با این نوع گرفتگی، جلوگیری کردن از بروز چنین اتفاقاتی است و یا استفاده از توری های مخصوص می باشد.

انسداد روشویی به دلیل رسوب صابون

همانطور که می دانید صابون ها در واقع از مواد نفتی ساخته می شوند و تجمع تکه های آن می تواند سبب انسداد لوله های فاضلاب شود، به این صورت که استفاده روزانه از صابون باعث می شود چربی موجود در آن با مواد معدنی موجود در آب ترکیب شده و به مرور زمان سبب بوجود آمدن رسوبات سخت شود. به شما پیشنهاد می کنیم برای مواجه نشدن با چنین مشکلی، دست و صورت خود را با مواد شوینده مخصوص (مایع دستشویی) بشویید و مراقب نفوذ تکه‌های کوچک صابون به داخل لوله باشید.

انسداد روشویی به دلیل تجمع کثیفی

افرادی هستند که ممکن است برای شستشوی انواع لباس و پوشاک خود و از بین بردن کثیفی آنها به سراغ روشویی بروند که این کار می تواند برای آنها گران تمام شود و در نتیجه سبب گرفتگی روشویی شود. به عنوان مثال ممکن است کفش گلی خود را در روشویی بشویند که این گل و لای چسبیده به کفش در سیفون و لوله ها جمع شده و باعث گرفتگی می شوند و یا ممکن است لباس پشمی و یا خاکی خود را در روشویی بشویند که این خاک و پرز لباس هم می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی روشویی شود. برای در امان ماندن از این مشکل باید از روشویی فقط به عنوان محلی برای شستشوی دست و صورت استفاده کنید که در غیر این صورت با مشکل گرفتگی روشویی مواجه خواهید شد.

انسداد روشویی به دلیل گیر کردن اشیای کوچک

یکی دیگر از عوامل انسداد لوله فاضلاب روشویی می تواند ورود اشیاء کوچک مثل زنجیر ریز، پوست تخمه، ته مانده غذا و … به داخل لوله و سیفون باشد. اگر می خواهید با چنین مشکلی روبرو نشوید این نکته را نباید فراموش کنید که استفاده از توری مخصوص (صافی) امری ضروری است و علاوه بر آن هیچ چیزی جز آب، نباید از چاه روشویی پایین برود.

تا اینجا شما با دلایل گرفتگی روشویی و لوله‌های فاضلاب آشنا شدید، حال می‌خواهیم به سراغ راه‌های ساده و خانگی باز کردن گرفتگی راه آب و و روش‌های رفع گرفتگی روشویی برویم. در اکثر مواقع گرفتگی های لوله روشویی سطحی می باشد و خود شما با انجام دادن یکسری امور می توانید برای رفع گرفتگی آن اقدام کنید. به عبارت دیگر در ۹۰ درصد مواقع برای رفع گرفتگی لوله های روشویی اصلاً نیازی به تماس گرفتن با سرویس کاران و شرکت های لوله بازکنی نیست و خودتان به کمک یکی از این چهار روش با وسایل داخل خانه می توانید عامل انسداد را مرتفع کنید. برای رفع گرفتگی روشویی ابتدا باید دلایل گرفتگی لوله و چاه را تشخیص دهید چراکه همین تشخیص علت گرفتگی روشویی، شما را در جهت برطرف کردن آن کمک می‌کند. مثلاً اگر گرفتگی از نوع سطحی باشد، خودتان می توانید با ترفندهای ساده ای که به شما آموزش می دهیم، مشکل گرفتگی روشویی را حل کنید.

روش‌های باز کردن گرفتگی روشویی

یک. رفع گرفتگی روشویی با استفاده از سیم رخت آویز

این روش مشابه فنر زدن لوله فاضلاب است به این صورت که رخت آویز سیمی را تا حد امکان باز و صاف کنید. یک سر آن را با خم کردن به شکل قلاب در بیاورید، سپس آن را به داخل راه آب برده و به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا موها و مواد زائد دیگر به آن گیر کند و بعد آن را بیرون بکشید. پس از این مرحله بهتر است که آب داغ را باز کنید تا راه آب تمیز و چربی ها و رسوبات دیگر کاملاً شسته شوند.

دو. رفع گرفتگی روشویی با جوش شیرین و سرکه

برای استفاده از این روش باید نصف پیمانه جوش شیرین را با یک سوم پیمانه سرکه ترکیب کنید، سپس محلول را فوراً داخل راه آب بریزید. چند ساعتی بگذارید روشویی به همین حالت بماند تا محلول کار خود را انجام دهد، بعد از آن آب گرم را با فشار باز کنید تا لوله ها و سیفون شسته شوند. در این روش نکته ای وجود  دارد که باید به آن آگاه باشید و آن این است که از ترکیب این دو گازی تولید می شود و کمی حالت فوران و جوشش آتشفشانی به خود می گیرد که اصلاً نگران کننده نیست. ترکیب این مواد بی خطر اسیدی که به محلول خانگی معروف است، به جدا شدن و از بین رفتن مو، رسوبات و مواد چسبناک داخل لوله‌ی فاضلاب کمک می‌کند. 

سه. رفع گرفتگی روشویی با باز کردن سیفون

حتماً تا به حال متوجه شدید که دلیل انسداد، هر چیزی که باشد بالاخره در داخل سیفون روشویی ایجاد شده که با باز کردن آن و تخلیه تمام فضولات و رسوبات، می توان از روشویی دوباره مثل روز اول استفاده کرد. برای شروع اول باید پیچی که متصل به سیفون است را از داخل کاسه روشویی باز کنید؛ سپس لوله منتهی به لوله فاضلاب را از داخل آن بیرون بکشید تا سیفون کاملاً آزاد شود که بتوانید مرحله تمیز کردن و شستشوی لوله ها و سیفون را آغاز کنید، (البته حتماً قبل از باز کردن لوله ها از آنها عکس و فیلم بگیرید تا حین بستن دچار مشکل نشوید). سیفون روشویی دارای یک پیچ پلاستیکی است که با باز کردن آن کاسه سیفون به دو قسمت تقسیم می شود و اصل گرفتگی لوله نیز در بین این دو قسمت می باشد. بعد از جدا کردن این دو قسمت، حتماً فضولات و رسوباتی که به لجن تبدیل شدند و مانع عبور آب شدند را داخل آن مشاهده خواهید کرد. این پسماندها و لجن هایی که به دیواره سیفون چسبیدند را با فرچه کوچک (یا مسواک کهنه) و آب گرم به خوبی تمیز کنید و بعد از آن سیفون و لوله ها را مثل قبل به هم متصل کنید. بعد از این مرحله پیچ سیفون را سفت ببندید و دقت کنید که واشر آن به خوبی در محل خودش قرار گرفته باشد چون اگر واشر درست در جای خود قرار نگیرد باعث نشتی آب می شود. در آخر هم لوله خروجی سیفون را داخل لوله فاضلاب قرار دهید و نتیجه کار را آزمایش کنید. 

چهار. آخرین و آسان ترین روش رفع گرفتگی لوله روشویی

همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است و این قضیه در اینجا هم صدق می کند یعنی همانطور که در ابتدای بحث گفته شد، ورود مواد زائد مهمترین عامل گرفتگی انواع لوله فاضلاب از جمله سیفون روشویی می باشد. برای اینکه این مواد زائد وارد سیفون روشویی نشوند و گرفتگی را به بار نیاورند، می توانید از توری مخصوص در قسمت ورودی آب استفاده کنید، یا از ریختن مواد چرب، مو، دستمال کاغذی و … به داخل کاسه روشویی خودداری کنید. این کار در عین حال که سهل و آسان است، کم هزینه ترین روش نیز محسوب می شود.

نکته پایانی

به هر حال اگر تمام روش‌های بالا را انجام دادید و همچنان مشکل انسداد وگرفتگی روشویی شما باقی مانده بود، قطعاً انسداد لوله روشویی از نوع گرفتگی سخت می باشد که در این صورت دیگر کاری از دست شما برنمی آید و قبل از وارد کردن خسارات سنگین به خودتان، حتماً با متخصصین این امر تماس بگیرید.

یک دیدگاه در “چهار روش ساده و خانگی برای رفع گرفتگی سیفون روشویی

  1. فریبا

    این روش های خانگی هیچ کدوم روش درست و درمون برای باز کردن گرفتگی لوله که نیست، فقط اگر لوله جرم گرفته باشه یا چربی بهش چسبیده باشه با این روش ها میشه لوله رو پاکسازی کرد. اگرنه لوله وقتی بگیره فقط باید فنر بزنید تا باز بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.