خدمات ۲۴ ساعته – مشاوره و بازدید رایگان

لوله های فاضلاب

انواع لوله های فاضلاب کدام است؟

لوله های فاضلاب

لوله فاضلاب انواع مختلفی دارد که هر یک از انواع آن در ساختمانها و مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع یکی از اصلی ترین زیرساخت های ساختمانی و شهری لوله فاضلاب است که معمولا کسی به آنها توجه نمی کند. در این مطلب ما می خواهیم ضمن معرفی انواع مختلف لوله های فاضلابی در مورد هر یک توضیحاتی ارائه نماییم تا شما بیشتر با این عنصر مهم در شبکه فاضلاب آشنا شوید.

همانطور که گفته شد لوله های فاضلاب یکی از اصلی ترین بخش های ساختمانی و شهری هستند که در صورت نبودن آنها دیگر استفاده از ساختمانها ممکن نیست. لوله های فاضلاب در انواع مختلفی ارائه می شوند که هر یک دارای ویژگی های خاصی و در عین حال دارای کارایی خاصی هم می باشد. در ساختمانها و منازل ما تعداد زیادی از انواع لوله های فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است که کار آنها مدیریت انتقال فاضلاب از مبدا تا مقصد است.

لوله فاضلا وظیفه انتقال پساب و فاضلاب را از مبدا (یعنی محل تولید آن که همان کفشورها است) به محل مقصد یعنی شبکه فاضلاب شهری و تصفیه خانه به عهده دارند. در طول این مسیر از لوله های مختلفی استفاده شده است که اندازه های مختلفی دارند. استفاده از این لوله ها باید متناسب با نیاز و مقدار فاضلاب ورودی به داخل آن باشد. به همین دلیل در طول شبکه قطر لوله ها و جنس آنها تغییر پیدا می کند. مثلا در لوله کشی فاضلاب کوچه ها از لوله های پلی اتیلن یا پی وی سی با قطر پایین استفاده می شود در حال که در لوله کشی خیابان ها از لوله های قطور و بزرگ سیمانی بهره گیری می شود.

فارغ از جنس لوله ها و اندازه آنها روش پیاده سازی کار و استفاده از لوله متناسب با نیاز اهمیت فراوانی در لوله کشی فاضلاب دارد و باعث می شود کارایی و کیفیت شبکه افزایش یافته و سیستم فاضلابی به طور استاندارد و اصولی پیاده سازی شود.

چرا از لوله های فاضلاب استفاده می شود؟

گفتیم که وظیفه اصلی لوله های فاضلاب انتقال فاضلاب از مبدا به مقصد است. اما این تمام وظیفه لوله های فاضلاب نیست. لوله های فاضلاب علاوه بر وظیفه اصلی خود وظایف دیگری دارند که برخی از آنها به شرح زیر است.

– جمع آوری و دفع فاضلاب تولیدی در ساختمان
– انتقال فاضلاب ساختمان به شبکه لوله اصلی فاضلاب ساختمان
– انتقال فاضلاب تولیدی در ساختمانها به شبکه فاضلاب شهری
– انتقال فاضلاب از شبکه فاضلاب شهری به تصفیه خانه
– جمع آوری فاضلاب یا آب های جاری سطح شهر همچون آب باران

همه موارد فوق از لوله های فاضلاب استفاده می کنند. اما نوع لوله ها در هر یک متفاوت است و اندازه لوله هم متناسب با میزان فاضلاب تولیدی تعیین می شود. در ادامه هر یک از انواع لوله های فاضلاب را به شما معرفی می کنیم.

معرفی انواع لوله های فاضلاب

انواع مختلفی از لوله های فاضلاب وجود دارد که ما قصد داریم برخی از آنها را بیان کنیم. لوله های فاضلاب از نظر اندازه و قطر و نوع بسیار متفاوت هستند و قطرهای مختلفی برای لوله ها وجود دارد. همچنین اتصالات و خمیدگی های زیادی نیز در لوله کشی فاضلاب دیده می شود که مد نظر ما نمی باشد. بررسی ما تنها از نظر جنس و کارایی لوله های فاضلاب بوده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این مطلب را تا انتها با دقت بخوانید تا با انواع مختلف لوله های فاضلاب آشنا شده و درباره آنها بیشتر بدانید.

– لوله فاضلاب پی وی سی (پلاستیکی)

در حال حاضر رایج ترین و پرکاربردترین لوله های فاضلاب که در بسیاری از سیستم های لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد لوله پلاستیکی یا پی وی سی است. این نوع لوله به خاطر استحکام بالا، انعطاف پذیری و سبک بودن به عنوان پرکاربردترین لوله شناخته شده است. ویژگی های مثبت این لوله باعث می شود به راحتی توان آن را حمل کرده و در محل نصب نمود. دیگر علت محبوبیت لوله های پلاستیکی خاصیت ضد خوردگی آن است. جنس لوله های PVC خاصیت ضد خوردگی و پوسیدگی دارد و این باعث می شود طول عمر سیستم لوله کشی فاضلاب افزایش پیدا کند و هیچ خطری از بابت فاضلاب ورودی، لوله های فاضلاب را تهدید نکند. این لوله ها وزن کمی دارند و بسیار سبک هستند. به این جهت می توان آنها را به راحتی به نقاط مختلف حمل کرده و به راحتی نصب نمود. تنها مشکل موجود در جنس این لوله ها ضعف در برابر حرارت است. به خاطر این که جنس لوله ها از پلاستیک است به راحتی در برابر حرارت تغییر شکل نشان داده و از بین می رود.

تقریبا می توان گفت که تمام لوله های مورد استفاده در ساختمان ها چه لوله های آب و چه لوله های فاضلاب از جنس پلاستیک است. این لوله طول عمر بالایی دارند اما در برابر یک چیز بسیار صدمه می بینند و آن مواد و محلول های اسیدی و شیمیایی لوله بازکنی است. بسیاری از افراد برای لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله ها از محلول های شیمیایی مخصوص لوله بازکنی استفاده می کنند که خاصیت خورندگی محلول ها باعث می شود لوله به مرور زمان از بین برود. از این جهت است که گفته می شود به دفعات زیاد از محلول های لوله بازکنی استفاده نکنید. برای رفع گرفتگی چنین لوله هایی باید از روش های دیگر همچون فنر لوله بازکنی استفاده نمود. همچنین می توان از روش های خانگی لوله بازکنی نیز کمک گرفت.

– لوله فاضلاب استیل و چدن

از جنس فلز هم دو نوع لوله ساخته شده است. لوله چدنی و لوله استیک که در لوله کشی فاضلاب از آنها استفاده می شود. لوله فاضلاب چدنی دوام بسیار بالایی دراد و در برابر اسید و مواد شیمیایی هم مقاوم است. اما در برابر آب به راحتی از بین رفته و زنگ می زند. اما در صورتی که روکش و لعاب داشته باشد مشکلی متوجه آن نمی شود. با توجه به این که جنس چدن بسیار قوی و مستحکم است و کیفیت بالایی دارد این نوع لوله ها می تواند تحمل فشار و حرارت بالا را هم داشته باشد. و مشکلی متوجه آنها نشود. 

لوله های فاضلابی استیل هم گرچه فلزی هستند اما وزن بسیاری پایینی دارد و به قابلیت حمل و نصب آسانی دارند. خاصیت فلزی آنها باعث شده در برابر خوردگی و پوسیدگی بسیار مقاوم باشند. هر دو لوله فلزی خاصیت ضدخودگی و ضدپوسیدگی دارند و در برابر حرارت هم مقاوم هستند اما با این حال شاهد این هستیم که همچنان اکثر مصرف لوله در ساختمان ها از لوله های پلاستیکی است.

– لوله فاضلاب سیمان و بتون

دیگر نوع لوله های فاضلاب لوله هیا سیمانی و بتونی است. سیمان و بتون در بسیاری از سازه هایی که نیاز به استحکام دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد لوله های فاضلاب هم به همین صورت است و زمانی از لوله های بتونی و سیمانی استفاده می شود که نیاز به استحکام بالا وجود داشته باشد. در شبکه های فاضلاب شهری عموما از چنین لوله هایی استفاده می شود. به خاطر این که این لوله ها در زیر خیابان ها قرار می گیرند و ممکن است فشار زیادی بر آنها وارد شود به همین دلیل بتون را برای ساخت آنها انتخاب کرده اند.

لوله های بتونی و سیمانی قدرت و استحکام بالایی داشته و هیچ چیز توان از بین بردن آنها را ندارد. به هیچ وجه دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شوند و فشار بالا و حرارت زیاد را هم تحمل می کنند. تنها مشکل آنها وزن سنگین است که آن هم با استفاده از ماشین آلات سنگین آن هم برای مصارفی خاص چون شبکه جمع آوری فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

در پایان لازم به ذکر است که شرکت خدمات فنی کاوه با مدیریت مجرب و باتجربه به طور جدی در حوزه لوله بازکنی و تخلیه چاه فعالیت داشته و هر گونه عملیات لوله بازکنی را در کوتاه ترین زمان انجام می دهد. همچنین خدمات نصب و لوله کشی آب و فاضلاب را هم به صورت فوری به شما همشهریان تهرانی ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *