خدمات ۲۴ ساعته – مشاوره و بازدید رایگان

از بین بردن انواع سوسک‌ها با روش‌های موثر

زمانی که سوسک ها وارد خانه می‌شوند، دیگر از بین بردن آنها کار ساده ای نیست. تنها یک سوسک می تواند با تخم ریزی تعداد زیادی همچون خود را ایجاد کرده و خانه را به کلی از بین ببرد. در حالی که روش های متعددی برای از بین بردن سوسک و ریشه کن کردن آنها ارائه می شود اما شاهد این هستیم که هیچ یک از روش ها کارساز نیست و عملا هیچ تاثیری در تعداد سوسک های موجود در خانه و آشپزخانه دیده نمی شود. اما ما می خواهیم روش هایی را به شما معرفی کنیم که به وسیله آن به راحتی سوسک های موجود در توالت، حمام و آشپزخانه را از بین برده و ریشه کن کنید. 

سوسک یکی از بدترین دشمنان انشان در خانه می باشد که با ورود به ساختمان در بخش های مختلف تخم ریزی می کند و پس از مدت کوتاهی تعداد زیادی سوسک تولید مثل می شود. هر یک از این سوسک ها هم مجددا تولید مثل می کنند و در نهایت ساختمان از سوسک پر خواهد شد. روش های گوناگون ریشه کن کردن هم بر آنها موثر نیست و در نهایت فرد از مبارزه با سوسک خسته می شود و کار را رها می کند. 

در حالی که روش های بسیاری خوبی برای از بین بردن سوسک ها وجود دارد که در صورت انجام آنها شاهد این خواهید بود که دیگر سوسکی در منزل شما وجود ندارد. باید روش مبارزه با سوسک ها را تغییر دهید تا بتوانید پیروز این میدان باشید. ما در این مطلب پس از معرفی انواع سوسک و محل های زندگی سوسک ها در خانه، روش های مبارزه با آنها را به شما معرفی می کنیم.

انواع سوسک ها

به طور کلی سوسک ها انواع مختلفی دارند که هر نوع از آنها در مکانی خاص تولید مثل کرده و زندگی می کند. سوسک حمام، سوسک آمریکایی، سوسک درشت، سوسک ریز، سوسک آلمانی، سوسک اسرائیلی نام های مختلفی است که روش سوسک ها گذاشته می شود. فارغ از نام علمی این حشرات، سوسک ها را می توان با توجه به نوع آنها به دو دسته درشت و ریز تقسیم کرد. هر یک از این دسته ها در محلی خاص تولید پیدا کرده و زندگی می کنند.

– سوسک درشت (فاضلابی)

قطعا همه شما سوسک های درشت دارای رنگ تیره را در کوچه و خیابان و فاضلاب ها دیده اید. این نوع سوسک رایج ترین نوع سوسک موجود در زندگی انسان می باشد که اکثرا در محیط های مرتبط با فاضلاب دیده می شود. این سوسک ها را در اصطلاح سوسک فاضلاب یا سوسک حمام یا سوسک توالت هم می گویند. علت هم این است که اکثرا این نوع سوسک ها در فاضلاب، توالت و حمام دیده می شوند. حضور سوسک های فاضلابی در حمام و توالت هم ناشی از ارتباط آنها با فاضلاب است.

البته سوسک های درشت هم دو نوع دارند. نوع خیلی بزرگ آن که در واقع بزرگترین نوع سوسک می باشد معروف به سوسک حمام است. این سوسک اکثرا در حمام ها و توالت های قدیمی دیده می شود. محیط های مرطوب و نم دار قدیمی همچون موتورخانه، کنار آبگرمکن و … محل مناسبی برای زندگی آنها می باشد. به همین دلیل در چنین محل هایی احتمالا تعدادی از آنها را خواهید دید. این نوع سوسک ها در آشپزخانه های کثیف و قدیمی هم دیده می شوند. معمولا آشپزخانه رستوران ها دارای چنین سوسک هایی می باشد.

علت حضور این سوسک ها در توالت و حمام ارتباط آن با فاضلاب است. اگر تا به حال درب چاه فاضلاب را باز کرده باشید قطعا دیده اید که درون چاه انبوهی از سوسک های فاضلابی وجود دارد که به دیواره چاه چسبیده اند. با باز کردن درب چاه این سوسک ها تلاش می کنند که به خارج از چاه فرار کنند. پس مشخص شد که محل اصلی ایجاد این سوسک ها در چاه های فاضلاب و محیط های فاضلابی می باشد. اگر چاه فاضلاب راه خروجی داشته باشد سوسک ها از آن عبور می کنند تا از چاه خارج شوند. 

دیگر نوع سوسک درشت که به سوسک آمریکایی معروف است اندازه کوچکتری نسبت به سوسک حمام دارد. این سوسک هم از نوع فاضلابی است و در چنین محیط هایی رشد پیدا می کند اما اندازه آن کمی کوچکتر می باشد. سوسک آمریکایی هم همچون سوسک حمام توانایی تولید مثل بسیاری زیادی دارد و با یک بار تخم ریزی تعداد زیادی سوسک جدید را وارد محیط می کند.

– سوسک ریز (آلمانی)

نوع  دیگر سوسک های موجود در محیط زندگی انسان سوسک ریز موسوم به سوسک خانگی است که جسه ای کوچک و رنگی روشن دارد. برخلاف سوسک های درشت که عموما در توالت و حمام و فاضلاب ها دیده می شوند، سوسک های ریز در محیط های تمیز همچون آشپزخانه زندگی می کنند که به همین علت به آنها سوسک آشپزخانه هم گفته می شود. در بسیاری از مواقع زندگی این سوسک ها در داخل کابینت ها است. اولین سوسک ریزی که وارد آشپزخانه می شود محیط تاریک و مرطوبی را برای تولید مثل پیدا می کند و در همان مکان تخم ریزی می نماید. سوسک های ریز جدید هم در دیگر نقاط تاریک زندگی خواهند کرد. به خاطر این در آشپزخانه کابینت ها بهترین مکان تاریک برای زندگی سوسک ها هستند، اکثر سوسک های ریز آشپزخانه در کابینت زندگی می کنند. از این روی به این سوسک ها سوسک ریز کابینت هم گفته می شود.

از بین بردن سوسک ریز کابینت

هرچقدر که سوسک های درشت فاضلابی چندش آور هستند، سوسک های ریز موذی هستند. این سوسک ها در بخش های مختلف کابینت پنهان می شوند و شب ها که همه خواب هستند از لانه خود بیرون می آیند. اگر نیمه شب بیدار شوید قطعا تعداد زیادی از این سوسک ها را مشاهده می کنید که روی کابینت ها در حال حرکت می باشند.

سوسک ها از کجا می آیند؟

گفتیم که سوسک ها دو نوع درشت و ریز دارند. سوسک های درشت فارغ از نوع آنها همگی در فاضلاب ایجاد می شوند. محل اصلی تولید سوسک های فاضلابی همان چاه فاضلاب یا شبکه فاضلاب است. پس از آن این نوع سوسک ها از محل خود خارج شده و به دیگر مناطق حرکت می کنند. این سوسک ها در هر محلی که مناسب باشد تخم ریزی کرده و زاد ولد می کنند. پس از آن شاهد این خواهید بود که تعداد سوسک ها در حال رشد است و هر چه آنها را می کشید تعدادشان کم نمی شود.

برای جلوگیری از ورود سوسک های بزرگ به خانه از سیفون در چاه توالت یا لوله های فاضلاب استفاده می شود. در صورتی که سیفون خراب باشد سوسک ها می توانند به راحتی وارد ساختمان شده و در آنجا تخم ریزی کنند. در خانه های قدیمی هم دقیقا همین اتفاق رخ داده است. یک سوسک از طریقی توانسته وارد ساختمان شود و با تخم ریزی انبوهی از سوسک ها را ایجاد کند.

برخلاف سوسک های درشت، سوسک های ریز از فاضلاب بیرون نمی آیند. دقیقا مشخص نیست که سوسک های ریز از می آیند اما با ورود یکی از آنها شما در آینده با تعداد زیادی از آنها مواجه خواهید شد. آن یک سوسک ریز ممکن است از طریق میوه، سبزی، ظروف کهنه، کمک یا کابینت قدیمی و … که دارای سوسک بوده اند به منزل شما راه پیدا کند. در این صورت است که سوسک ها می توانند وارد محیط جدیدی شوند. این سوسک ها تنها در آشپزخانه زندگی می کنند و اصلا وارد دیگر بخش های خانه نمی شوند.

چطور باید سوسک ها را از بین ببریم؟

اگر شما هم درگیر مبارزه با سوسک ها هستید قطعا می دانید که روش های مختلف مباره با آنها همچون حشره کش (پیف پاف)، خمیر سوسک کش، سم سوسک و … تاثیر گذار نیست و سوسک ها را از بین نمی برد. در آموزش ها متعدد از بین بردن سوسک هم عموما گفته می شود که 

– رطوبت محیط را بگیرید
– آشپزخانه را تمیز نگه دارید
– سینک ظرفشویی را تمیز و خشک نگه دارید
– سطل زباله به طور مداوم خالی کنید
– از ورود اجناس کثیف و آلوده به خانه خودداری کنید

موارد فوق اشتباه نیست و قطعا برای جلوگیری از ورود سوسک به خانه و آشپزخانه موثر است. اما مشکل این است که اکثر کسانی که به فکر مقابله با سوسک هستند کارشان از این حرف ها گذشته است و به دنبال روشی برای از بین بردن سوسک هستند، نه جلوگیری از ورود سوسک به خانه! پس باید روشی به آنها ارائه شود که سوسک های موجود در خانه و آشپزخانه را از بین برده و ریشه کن نماید. ما می خواهیم دقیقا همین را به شما آموزش دهید. روشی که به کمک آن بتوانید سوسک های ریز آشپزخانه و کابینت را از بین ببرید.

از بین بردن سوسک فاضلاب

گفتیم که ایجاد سوسک فاضلاب از همان چاه فاضلاب است. اگر چاه ندارید و شبکه فاضلاب استفاده می کنید پس ورودی سوسک ها همان شبکه فاضلاب است. برای حل مشکل باید از ورود سوسک از طریق لوله فاضلاب جلوگیری کنید. کار سیفون دقیقا همین است. سیفون در همه لوله های فاضلاب وجود دارد. چاه توالت و کفشور حمام هم سیفون دارند. از این جهت مشکلی نیست. اگر توالت شما سیفون ندارد یا مشاهده کردید که سوسک ها از سیفون توالت عبور می کنند می توانید یک چاه بست تهیه کنید و آن را به کاسه توالت وصل نمایید.

دیگر منشا ورود سوسک به خانه از بیرون است. در فصل تابستان سوسک ها به کوچه و خیابان می آیند و گونه پروازی آنها در هوا پرواز می کند و به مناطق مختلف می رود. ممکن است یک عدد از همین سوسک ها از طریق درب یا پنجره وارد خانه شما شود و برایتان مشکل ایجاد نماید. بهتر است در فصل تابستان شبها درب و پنجره ها را ببندید و یا این که به آنها توری بچسبانید تا سوسک ها نتوانند وارد خانه شوند. با رعایت این نکات می توانید از ورود سوسک های فاضلاب به خانه خود جلوگیری کنید.

– کشتن سوسک های فاضلاب با محلول سوسک کش قهرمان

برای این که سوسک های موجود در فاضلاب از جمله لوله فاضلاب و چاه فاضلاب را از بین ببرید می توانید از محلول سوسک کش قهرمان استفاده کنید. این محلول که در بطری های حدودا یک لیتری به فروش می رسد سوسک کشی قوی و بسیار موثر است که در صورت تماس با سوسک ها آنها را از بین برده و می کشد.

این محلول را می توانید از داروخانه ها یا فروشگاه های مواد بهداشتی و شیمیایی تهیه کنید. مقداری از آن را در چاه توالت و حمام بریزید تا همه سوسک های موجود در لوله فاضلاب و چاه فاضلاب از بین بروند. می توانید این محلول با آب مخلوط کرده و در یک بطری آبپاش بریزید. با آبپاش محلول را به بخش های مختلف ساختمان که دارای سوسک هستند بپاشید. سعی کنید همه گوشه و درزهای ساختمان که برای سوسک ها جذاب است سا سم پاشی نمایید.

با انجام این کار می توانید از شر سوسک های موجود در خانه راحت شوید. به هر دلیلی اگر سوسک ها با این روش از بین نرفتند می توانید از روش مقابله با سوسک های ریز که در ادامه ذکر شده است برای آنها استفاده کنید.

ریشه کن کردن سوسک ریز کابینت و آشپزخانه

اما گونه دیگر سوسک ها که اتفاقا مبارزه با آنها بسیار سخت تر می باشد، سوسک های ریز کابینت و آشپزخانه هستند. این سوسک ها علاوه بر این که ریز و سریع هستند، به راحتی تولید مثل می کنند. به همین دلیل می توان گفت که سوسک ریز کابینت دشمن خانه و آشپزخانه می باشد. اگر تا به حال با سوسک های ریز کابینت و آشپزخانه سر و کار داشته باشید قطعا می دانید که از بین بردن آنها چقدر سخت است. حتی کشتن این سوسک ها هم نیاز به سرعت عمل بالایی دارد.

با این حال ما روش هایی قطعی و تضمینی برای از بین بردن سوسک های ریز سراغ داریم که یک یک آنها را به شما معرفی می کنیم. روش هایی که همگی توسط دیگران تست شده اند و موفقیت آمیز بوده اند. پس می توانید یکی از روش ها را پیاده سازی کنید تا به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید.

– از بین بردن سوسک های ریز با روش خانگی

اولین و ساده ترین روش برای از بین بردن سوسک ها یک روش خانگی است. این سوسک کش گرچه مورد تایید یا انکار ما نیست اما به گفته برخی روشی بسیار مفید و کاربردی است. این روش که با مخلوط کردن چند ماده یک سوسک کش ایجاد می کند که می تواند سوسک های ریز را از بین ببرد. آنطور که برخی گفته اند برای ساخت این سوسک کش خانگی باید یک عدد پیاز و یک قاشق جوش شیرین را با هم مخلوط نمایید تا سوسک کش قوی حاضر شود. تنها این دو ماده می توانند سوسک کشی خوب و موثر را برای شما ایجاد کنند.

باید توجه داشته باشید که برای تهیه این سوسک کش لازم است پیاز را خوب خرد کرده و پس از آن جوش شیرین را به آن اضافه نمایید. ماده ایجاد شده را در محل های مورد نظر بگذارید تا سوسک های ریز از کابینت ها بیرون بیایند. این ماده خانگی باعث می شود سوسک های ریز موجود در آشپزخانه از لانه خود بیرون آمده و فرار کنند. برای مشاهده نتیجه می توانید خودتان آن را امتحان کنید.

– کشتن سوسک های خانگی با خمیر سوسک کش

طبق بررسی هایی که انجام شده برخی کاربران با استفاده از خمیر سوسک کش امحا توانسته اند سوسک های موجود در کابینت های خود را از گشته و از بین ببرند. گرچه انواع مختلفی از خمیرهای سوسک کش وجود دارد اما طبق گفته کاربران خمیر سوسک کش امحا توانسته مشکل آنها را حل کند. بنابراین بهتر است شما هم از این خمیر سوسک کش استفاده کنید.

گرچه این خمیر سوسک کش خطر خاصی ندارد اما به هر حال یک ماده شیمیایی است و باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد. برای استفاده از آن به اندازه یک نخود در نقاط مختلف قرار آشپزخانه قرار دهید تا سوسک ها آن را بخورند. می توان گفت که خمیر امحا از جمله بهترین سوسک کش های خمیری است که به کمک آن می توان انواع سوسک های ریز موجود در آشپزخانه و کابینت ها را از بین برد. برای تیه سوسک کش امحا می توانید از داروخانه ها آن را بخرید.

در یک صفحه فروم مربوط به از بین بردن سوسک کا کاربران متعددی در مورد فواید و کارایی سوسک کش امحا نظر داده اند و اکثر آنها از موثر بودن آن گفته اند. ممکن است این سوسک کش برای شما هم مفید باشد. پر ارزش یک بار امتحان کردن را دارد. شاید با همین خمیر ساده مشکل سوسک خانه شما به کلی تمام شود.

– از بین بردن سوسک های ریز و درشت با سم کشاورزی

این روش گرچه در بخش مربوط به سوسک های ریز نوشته شده است اما برای از بین بردن سوسک های ریز و درشت کاربرد دارد. سموم کشاورزی برای از بین بردن آفات و حشرات مختلف موجود در باغ بکار می رود. پس از بین بردن سوسک های خانگی برای آن کار سختی نیست. اگر با استفاده از روش های فوق موفق به از بین بردن سوسک های خانگی و حمام نشدید، دیگر این روش قطعا کارساز خواهد بود. ما این روش را انجام داده ایم و صد درصد تضمین می کنیم که با استفاده از سم کشاورزی می توان سوسک های خانه را از بین برد.

ریختن محلول آب و سم کشاورزی در لوله های فاضلاب و چاه بسیار موثر است و باعث می شود سوسک های موجود در چاه از بین رفته و دیگر از توالت و حمام خارج نشوند. می توانید یک بطری اسپری شیشه پاک کن را از سم پر کنید و آن را به بخش های مورد نظر خود بپاشید. بخش های مختلف ساختمان همچون توالت، حمام، آشپزخانه، کابینت ها، زیر کابینت ها و هر جای دیگر که تصور می کنید در آنجا سوسک وجود دارد را سمپاشی کنید.

ریختن این سم روی سوسک ها به طور مستقیم باعث کشته شدن آنها می شود. اما پاشیدن سم در محل عبور سوسک ها هم به آنها صدمه می رساند و آنها را از بین می برد. در صورت استفاده از این روش پس از مدت کوتاهی شاهد تعداد زیادی لاشه سوسک در بخش های مختلف ساختمان خواهید بود. با توجه به این که این روش صد درصد تضمینی است و نتیجه آن تست شده است می توانید از آن با اطمینان استفاده کنید. اگر به هر صورت مشکل شما حل نشد احتمالا روش کار شما دارای اشکال است.

در این صورت بهتر است برای حل مشکل و از بین رفتن دائمی سوسک از با ما تماس بگیرید تا به صورت اصولی و کاملا تضمینی مشکل شما را حل کرده و سوسک های ساختمان را از بین ببریم.

یک پاسخ به “از بین بردن انواع سوسک‌ها با روش‌های موثر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *