چطور گرفتگی توالت با مدفوع را رفع کنیم؟

چطور گرفتگی توالت با مدفوع را رفع کنیم؟

چطور گرفتگی توالت با مدفوع را رفع کنیم؟

موارد بسیاری مشاهده می شود که توالت دچار گرفتگی شده که در اکثر این موارد علت گرفتگی توالت با مدفوع بوده است. توالت پرکاربردترین بخش ساختمان است که همه اهالی از آن استفاده می کنند. این استفاده مکرر می تواند باعث ایجاد گرفتگی و مشکل در توالت شود، در صورتی که نکات جلوگیری از لوله فاضلاب در آن رعایت نشود. در این صورت توالت فرنگی یا توالت ایرانی با مدفوع دچار گرفتگی می شود و باید برای حل آن از روش های لوله بازکنی توالت با مدفوع استفاده کرد. در ادامه روش های لوله بازکنی جهت باز کردن گرفتگی مدفوعی توالت ذکر شده است.

گرفتگی فاضلاب توالت با مدفوع

یکی از شایع ترین مشکلات لوله های فاضلاب گرفتگی لوله است که در بسیاری از لوله های فاضلاب ایجاد می شود. لوله های فاضلاب به دلیل این که قطر کمی دارند در صورت ورود اشیاء یا ضایعات بزرگ توان عبور دادن آن را نداشته و دچار گرفتگی می شوند. لوله فاضلاب توالت هم دقیقا همین مشکل را دارد و در شرایط مختلف دچار گرفتگی می شود. در این صورت مشاهده می شود که آب از توالت بالا زده است و کاسه توالت پر از فاضلاب شده است. 

همانطور که ذکر شد یکی از شایع ترین مشکلات گرفتگی لوله مربوط به توالت و سرویس بهداشتی است. توالت فرنگی یا توالت ایرانی هر دو دچار گرفتگی می شوند و معمولا گرفتگی در سیفون آنها ایجاد می شود. در چنین حالتی فاضلاب از چاه توالت بالا می زند و کاسه توالت انباشته از فضولات می شود. در چنین زمانی باید به فکر یک روش لوله بازکنی باشید تا به وسیله آن گرفتگی را رفع کنید. معمولا اکثر گرفتگی های توالت ناشی از مدفوع و فضولات است. در ادامه روش هایی برای حل این مشکل ذکر شده است.

روش های باز کردن گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی

برای باز کردن گرفتگی چاه توالت و انسداد سیفون روش های مختلفی وجود دارد. همانطور که گفته شد علت اصلی گرفتگی توالت باقی ماندن مدفوع و فضولات در سیفون توالت است. چه توالت فرنگی و چه توالت ایرانی ممکن است توسط مدفوع دچار گرفته شده و مسدود شود. در این حالت باید از روش های مخصوص لوله بازکنی مدفوع استفاده کنید. این روش ها در زیر ذکر شده است.

– رفع انسداد سیفون با آب

بهترین و ساده ترین روش برای باز کردن گرفتگی های ایجاد شده در سیفون توالت ها ریختن آب داخل توالت است. اصلا علت اصلی ایجاد گرفتگی در توالت هم نریختن آب است. زمانی که از توالت استفاده می شود باید مقداری آب در آن خالی شود تا فضولات به کمک آب از سیفون خارج شده و به شبکه فاضلاب هدایت شوند. در غیر این صورت پس از مدتی لوله و سیفون توالت مسدود خواهد شد. در صورت مسدود شدن توالت، اگر گرفتگی نه چندان سخت باشد می توان به کمک آب آن را باز کرد.

برای باز کردن توالت با آب تنها کاری که باید انجام دهید خالی کردن مقداری آب داخل کاسه توالت است. هم توالت فرنگی و هم توالت ایرانی با این روش باز می شوند. باید کاسه توالت را از آب پر کنید و بگذارید وضعیت تا ساعاتی به همین صورت باقی بماند. به ناچار باید بوی بد فاضلاب را تحمل کنید تا مشکل شما حل شود. آب به آرامی به داخل لوله و فضولات نفوذ کرده و آن ها را نرم می کند. پس از آن فشار آب داخل توالت باعث می شود تمام فضولات از سیفون خارج شده و به فاضلاب تخلیه شوند.

– لوله بازکنی توالت با چاه بازکن (تلمبه دستی)

روش دوم برای باز کردن توالت استفاده از تلمبه دستی یا همان چاه بازکن است. اگر به کمک آب موفق به رفع گرفتگی توالت با مدفوع نشدید باید از این روش استفاده کنید. تلمبه دستی یک وسیله ساده و در عین حال بسیار مفید برای لوله بازکنی است که در بسیاری از خانه های قدیمی وجود دارد. با استفاده از این وسیله ساده می توانید گرفتگی را به راحتی باز کنید.

به این صورت که دهانه چاه بازکن را روی دهانه توالت قرار می دهید به طوری که هیچ درزی میان این دو قرار نگیرد. سپس به دسته لوله بازکن فشار وارد می کنید تا آب داخل لوله گرفتگی لوله فشار وارد کند و پس از آن گرفتگی رفع شود. باید به دفعات این کار را تکرار کنید تا مشکل شما رفع شود.

– استفاده از فنر لوله بازکنی

روش دیگر برای حل مشکل استفاده از فنر لوله بازکنی است. در صورتی که روش های پیشین کارساز نبود باید از این روش استفاده نمایید. منظور ما از فنر لوله بازکنی، نفر دستی است. وسیله ای ساده و بسیار مفید که می تواند اکثر گرفتگی های لوله را باز نماید. یک فنر طولانی که رو انتهای آن دسته ای دارد.

برای لوله بازکنی مدفوع با فنر لوله بازکنی باید سر فنر را داخل سیفون توالت فرو کنید و آن را فشار دهید تا سر فنر به گرفتگی برخورد کند. سپس به کمک دسته تلاش کنید فنر را بچرخانید. چرخش فنر باعث می شود مدفوع ها از هم جدا شده و گرفتگی رفع شود. پس از این کار باید مقداری آب داخل توالت بریزید تا باقی مانده فضولات هم از لوله خارج شوند.

اگر با هیچ یک از روش های فوق موفق به باز کردن لوله فاضلاب نشدید دیگر باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید. در این صورت دیگر روش های خانگی و ساده کارساز نیست و ریختن محلول و اسید در لوله هم هیچ اثری نخواهد داشت. به ناچار باید با یک شرکت لوله بازکنی تماس بگیرید و درخواست لوله بازکنی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code