خدمات ۲۴ ساعته – مشاوره و بازدید رایگان

فنر برقی لوله بازکنی

آشنایی با انواع فنر و سرفنرهای لوله بازکنی

فنر برقی لوله بازکنی

هنگامی که داخل لوله ها گرفتگی و انسداد رخ می دهد، بوی نامطبوعی از آن خارج می‌شود؛ حال در چنین مواقعی بهترین روش برای رفع آن گرفتگی می تواند استفاده از فنر لوله بازکنی باشد. به دلیل کاربرد بالای این روش در رفع انواع گرفتگی ها، برخی شرکت های لوله بازکنی با استفاده از این ابزار، خدمات قابل تضمینی را ارائه می‌دهند. استفاده کردن از فنر نه تنها خسارتی به لوله‌ها وارد نمی‌کند بلکه می تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در رفع گرفتگی لوله ها بگذارد منتها به شرطی که این کار توسط افراد متخصص و کاربلد انجام گیرد.

حسن دیگر استفاده از فنر، بالا بردن سرعت و راندمان کار می باشد به این صورت که زمان فرایند انجام کار را بسیار کوتاه و نتیجه آن بسیار اثربخش می کند. در نتیجه باتوجه به اهمیت بسزایی که این ابزار دارد. بهتر است بدانید فنرهای لوله بازکنی در انواع و اقسام مختلفی موجود می باشد که در این مطلب قصد داریم انواع فنر و سرفنرهای آن را برای شما بیان کنیم.

همانطور که می دانید گرفتگی های لوله‌ فاضلاب انواع مختلفی دارد و برای رفع هر یک از آنها نیز روش های خاص و منحصر به فردی وجود دارد؛ اما برخی روش ها هستند که به دلیل داشتن کارایی بالا برای اکثر گرفتگی‌ها استفاده می شوند. از جمله آن روش ها که تأثیرات چشمگیری در رفع انواع گرفتگی ها دارد می توان به دستگاه فنرزنی یا همان فنر لوله بازکنی اشاره کرد.

کاربرد فنر لوله بازکنی

فنر لوله بازکنی را می‌توان یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش برای رفع گرفتگی لوله‌ها نام برد. این وسیله ساده و پرکاربرد انواع و اقسام مختلفی دارد که در ادامه قصد داریم آنها را معرفی کنیم. به‌طورکلی از نظر عملکرد دو نوع فنر لوله بازکنی وجود دارد، یکی فنر دستی و دیگری فنر برقی. فنر دستی تنها از یک فنر بلند تشکیل شده است که فرد لوله بازکن آن را داخل لوله قرار می دهد و با چرخاندن آن مسیر لوله ای که مسدود شده را باز می کند که در اصطلاح به این کار فنرزنی گفته می‌شود.

استفاده از فنر دستی برای افراد ناشی و ناوارد به امور لوله بازکنی بسیار مناسب می باشد در نتیجه هر شخصی می تواند یک فنر لوله بازکن دستی در خانه داشته باشد که در صورت مواجه شدن با مشکل انسداد لوله فاضلاب مانند گرفتگی سیفون توالت، از آن برای رفع گرفتگی استفاده نماید.

اما عملکرد دستگاه فنرزنی برقی به ‌صورت خودکار می باشد. این دستگاه از یک فنر بلند و یک موتور الکتریکی تشکیل شده است که با روشن کردن موتور، فنر به چرخش در می‌آید و با حرکت دَورانی خود تمامی رسوبات و فضولات داخل لوله را از هم جدا کرده و در نهایت باعث باز شدن مسیر لوله می شود. این دستگاه تنها مختص شرکت‌های لوله بازکنی و خدمات فنی می باشد؛ چراکه هم هزینه آن بالاست و هم کار کردن با آن نیاز به تخصص و تجربه دارد به طوری که استفاده از آن توسط افراد غیرمتخصص می تواند سبب وارد کردن خسارت های جبران ناپذیری به لوله و یا حتی خود فرد شود. بنا به تجربه استفاده از دستگاه فنرزنی برقی برای رفع انسداد لوله در آپارتمان‌ها بسیار کاربردی و مناسب می باشد.

انواع فنرهای لوله بازکنی

هر دو نوع فنر دستی و فنر برقی، فنرهای بلندی هستند که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه مطلب به این موارد اشاره خواهیم کرد. همانطور که خود فنرهای لوله بازکنی متنوع هستند، سرفنرهای آنها نیز متنوع است که بر حسب نیاز و بنا به تشخیص تکنسین لوله بازکنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع فنر و سرفنر باید بر اساس نوع لوله و نوع گرفتگی مورد استفاده قرار بگیرد، به همین دلیل سرفنرها قابلیت تعویض و نصب بر روی هر نوع فنر لوله بازکنی را دارند و سرویس کار می‌تواند هر سرفنر را بنا به ضرورت استفاده نماید. ابتدا با دو نوع فنر دستی و برقی بیشتر آشنا می‌شویم و بعد به انواع سرفنرها می‌پردازیم.

– فنر دستی لوله بازکنی

یکی از انواع فنرهای لوله بازکنی، فنر لوله بازکنی دستی یا خانگی می باشد؛ علت این نامگذاری آن به خاطر این است که این نوع فنر به صورت مکانیکی و به کمک فشار دست، گرفتگی لوله را باز می‌کند. همچنین این نوع فنر مناسب برای رفع گرفتگی‌های کفشور و توالت در ساختمان می‌باشد. استفاده از این وسیله بسیار ساده و بی دردسر می باشد و هر فردی می‌تواند بدون داشتن کمترین دانش فنی از آن استفاده کند و گرفتگی‌های ضعیف و سطحی در لوله‌ها را باز کند. به عبارت دیگر استفاده از این فنر در صورتی موثر و اثرگذار واقع می شود که گرفتگی ایجاد شده در عمق لوله نباشد چراکه در غیر این صورت یا فنر به محل گرفتگی نمی‌رسد و یا امکان رفع این گرفتگی با دست وجود نخواهد داشت.

مضاف بر آن، گرفتگی‌های خاص نیازمند سرفنرهای مخصوص می باشد که قطعاً در خانه وجود ندارد. اگر قصد دارید برای خود یک فنر لوله بازکنی دستی خریداری کنید بدانید که این فنر در متراژ ۳، ۴ و ۵ متر تا ۱۰ متر موجود است و بیشتر از این متراژ وجود ندارد. همچنین جنس فنر دستی از فولاد است که باعث می‌شود مقاومت و طول عمر بالایی داشته باشد. به هر حال اگر گرفتگی در عمق بیش از ده متر بوده یا گرفتگی شدید و کهنه باشد باید از فنر برقی یا دستگاه مخصوص فنرزنی استفاده کنید.

– فنر برقی (دستگاه لوله بازکنی)

همانطور که متوجه شدید برای رفع گرفتگی‌های بالای ده متر باید از فنرهای بلند استفاده نمود که روی دستگاه لوله بازکنی وصل می‌شوند. دستگاه فنرزنی برقی شبیه فنر دستی است منتها با این تفاوت که دَوران و فشار وارد شده به رسوبات و گرفتگی ها توسط دستگاه ایجاد می‌شود چون در فواصل طولانی امکان فشار آوردن به فنر توسط انسان وجود ندارد و باعث خستگی فرد می شود. این دستگاه فشار لازم و کافی را با حرکت دورانیِ ممتد به گرفتگی‌ها وارد می کند که قدرت و سرعت این فشار دورانی باعث رفع گرفتگی لوله فاضلاب می‌شود.

در ادامه ویدیویی برای شما قرار داده شده که در آن انواع دستگاه فنر لوله بازکنی نمایش داده شده است.

مراحل کار در فنر برقی

فنر برقی یا دستگاه فنر لوله بازکنی که متشکل از یک فنر بلند و یک موتور است، هنگام روشن شدن دستگاه، موتور را فعال می کند و فنر را با سرعت کمی می‌چرخاند. در این هنگام فرد متخصص فنر را به آرامی داخل لوله هدایت می‌کند و آنقدر این کار را ادامه می‌دهد تا سر فنر به گرفتگی مورد نظر برسد. سپس فشار بر فنر بیشتر می شود و سرعت چرخش دستگاه هم افزایش پیدا می کند. این کار باعث می شود فشار بیشتری به گرفتگی وارد شود و آن را تجزیه کند تا در نهایت آن گرفتگی را برطرف کند.

دستگاه فنر لوله بازکنی به دلیل کاربرد بالایی که دارد یکی از بهترین ابزارها برای رفع گرفتگی لوله‌ ها به حساب می آید که در تمام شرکت‌های لوله بازکنی و خدمات فنی همیشه یک نمونه از آن وجود دارد و پای ثابت اکثر انواع گرفتگی ‌ها می‌باشد. در این دستگاه می توان گفت که سرفنر نقش اصلی رفع گرفتگی را بازی می‌کند که برای گرفتن نتیجه مطلوب باید از مناسب‌ترین سرفنرها استفاده نمود.

انوع سرفنرهای لوله بازکنی

همانطور که قبلاً اشاره شد برای برطرف کردن گرفتگی لوله با توجه به نوع آن، سرفنر مخصوصی وجود دارد یعنی برای رفع گرفتگی‌های مختلف باید از سرفنر خاص آن استفاده کرد. مثلا برای باز کردن گرفتگی توالت از یک نوع سرفنر استفاده می‌شود و برای باز کردن کفشور حیاط یا پارکینگ از سرفنر دیگری استفاده می‌شود. حال ما قصد داریم انواع و اقسام این سرفنرهای لوله بازکنی را به شما معرفی کنیم.

– سرفنر الماسی: بهترین و محکم ترین نوع سرفنرِ لوله بازکنی همین سرفنر الماسی می باشد که از آن برای خرد کردن سنگ و آجر و اشیاء سخت درون لوله استفاده می شود.

– سرفنر اسیدی: این نوع سرفنر دارای خاصیت ضد خوردگی است و برای رفع گرفتگی توالت و لوله های فاضلاب کاربرد دارد، یعنی حاوی مواد اسیدی و شیمیایی می باشد.

– سرفنر نیزه ای: سرفنری که مثل نیزه نوک تیز است و از آن برای فرو رفتن در اجسامی همچون خاک و ماسه سفت شده استفاده می شود.

– سرفنر برسی: مانند برس عمل می کند به این صورت که سبب رفع جرم، رسوب و چربی های ایجاد شده درون لوله فاضلاب می شود.

– سرفنر کوزه ای: همچون سرفنر برسی قابلیت از بین بردن جرم و رسوب درون لوله را دارد.

– سرفنر چاقویی: همانطور که از اسمش پیداست، تیز و مخصوص بریدن و قطعه قطعه کردن پارچه یا الیاف گیر کرده در درون لوله می باشد.

– سرفنر ابزارگیر: دارای قابلیت اتصال به ابزارهای مختلف جهت انجام عملیات های خاص می باشد.

– سرفنر میله فنری: مخصوص اتصال دو فنر به یکدیگر و طولانی کردن آن می باشد.

در پایان به شما توصیه می کنیم که در صورت تمایل یک نمونه از فنرهای دستی لوله بازکنی که در بازار موجود می باشد را تهیه کنید و در منزل داشته باشید تا در صورت بروز مشکل و گرفتگیِ سطحیِ لوله ‌هایتان و بالاخص توالت، از آن استفاده نمایید. در غیر این‌ صورت می‌توانید هنگام بروز انواع گرفتگی در هر ساعت از شبانه‌روز (حتی نیمه شب) با ما تماس بگیرید تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند یا در صورت نیاز متخصصین ما در محل حضور یافته و مشکل را به بهترین نحو ممکن برایتان رفع کنند.

شرکت خدمات فنی کاوه با ۱۵ سال سابقه کار و فعالیت در این زمینه، یکی از حرفه ای‌ترین شرکت های خدمات فنی و لوله بازکنی در تهران می باشد که خدمات متنوع خود را در تمام مناطق تهران به همشهریان عزیز ارائه می‌دهد. سرویس کاران ما که متشکل از کادری مجرب و متعهد هستند با در اختیار داشتن پیشرفته ترین و مجهزترین ابزار لوله بازکنی در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل حاضر می‌شوند و مشکل شما را بدون کمترین کثیفی و خسارتی برطرف می‌کنند. در ضمن این نکته را هم یادآور می شویم که هزینه دریافتی ما از شما بابت دستمزد طبق تعرفه اتحادیه می باشد که در تهران پایین‌ترین دستمزد محسوب می شود؛ پس لوله بازکنی ارزان در تهران را با ما تجربه کنید.

5 پاسخ به “آشنایی با انواع فنر و سرفنرهای لوله بازکنی”

  • سلام دوست عزیز، علت بوی چاه دلایل مختلفی میتونه داشته باشه که باید حضوراً بررسی بشه و دلیل اون مشخص بشه.

 1. سلام روزتون بخیر
  من حدودا یک سال هست کار می کنم
  تو این مدت هیچ مشکلی نداشتم اما دیروز بعد اتمام کارم فنر یهو از دستم در رفت و توی آبرو حمام رفت که رفت… با اینکه ۱متر نیم از فنر بیرون بود
  چه تکنیکی به کار ببرم که دیگه این مشکل تکرار نشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *