دستگاه لوله بازکنی چیست و چطور کار می‌کند؟

دستگاه لوله بازکنی چیست و چطور کار می‌کند؟

دستگاه لوله بازکنی چیست و چطور کار می‌کند؟

در صورتی که گرفتگی در لوله فاضلاب ایجاد شود روش های زیادی برای رفع آن وجود دارد. یکی از روش های رفع گرفتگی لوله های فاضلاب استفاده از دستگاه فنر لوله بازکنی است. فنر برقی لوله بازکنی که به آن فنر لوله بازکن گفته می شود دستگاهی است که گرفتگی لوله ها را با فنری بلند و یک موتور الکتریکی باز می کند. این دستگاه توانایی رفع هر نوع گرفتگی لوله فاضلاب را دارد و بسیاری از شرکت های تاسیسات فنی و لوله بازکنی از این دستگاه استفاده می کنند. کیفیت و قدرت بالای دستگاه های لوله بازکنی باعث شده اکثر شرکتهای فعال در این حوزه برای خود یک دستگاه برقی لوله بازکنی داشته باشند. در ادامه بیشتر با این دستگاه آشنا خواهید شد.

مشکلات گرفتگی لوله های فاضلاب درست از زمانی پای خود را به ساختمان ها گذاشتند که لوله های فاضلاب ایجاد شدند. اکنون بسیاری از خانه ها مشکل گرفتگی لوله فاضلاب از جمله فاضلاب سینک ظرفشویی، فاضلاب حمام، فاضلاب توالت و سرویس بهداشتی، فاضلاب پارکینگ و … که همه اینها را می توان با استفاده از فنر برقی باز کرد. افزایش مشکلات گرفتگی لوله باعث شده که شرکت های خدمات فنی و لوله بازکنی متعددی در شهرها ایجاد شود تا مشکلات موجود در لوله های فاضلاب را رفع نمایند.

این شرکت ها جهت حل مشکلات و رفع گرفتگی لوله ها از روش های گوناگونی استفاده می کنند که برخی از آنها سنتی بوده و برخی نیز مکانیزه می باشد. اما اکنون اکثر شرکت ها از روش های مکانیزه همچون استفاده از دستگاه لوله بازکنی برای رفع گرفتگی لوله ها استفاده می کنند. دستگاه فنر لوله بازکن از جمله بهترین و محبوب ترین دستگاه های رفع گرفتگی لوله است که رفع انوع گرفتگی های لوله با آن ممکن شده است.

دستگاه برقی فنر لوله بازکنی چیست؟

دستگاه لوله بازکنی یا دستگاه فنر لوله بازکنی یا فنر برقی لوله بازکنی همه یک چیز هستند. دستگاهی برقی که دارای یک موتور الکتریکی و یک فنر بلند است که از آن باز کردن گرفتگی لوله ها استفاده می شود. این دستگاه به کمک جریان برق فنر متصل به موتور را به دوران در می آورد و دوران فنر بلند باعث می شود گرفتگی داخل لوله ها رفع شود. 

همانطور که گفته شد تعداد زیادی شرکت لوله بازکنی در تهران و شهرستان ها در حال فعالیت هستند که به ضرس قاطع تمام آنها از دستگاه فنر لوله بازکنی برای حل مشکلات گرفتگی لوله استفاده می کنند. استفاده صدها و هزاران شرکت لوله بازکنی از این دستگاه نشان دهنده محبوبیت آن می باشد. اکثر شرکتها از از دستگاه لوله بازکنی برقی برای کار خود استفاده می کنند. چون این دستگاه هم کیفیت بالایی دارد و هم توانایی فوق العاده ای در رفع گرفتگی لوله ها دارد. لوله بازکنی مطمئن و تضمینی را با این دستگاه می توان به مشتریان ارائه داد. در ادامه تا حدودی در خصوص این دستگاه و روش کار آن توضیحاتی ارائه شده است.

مدل های مختلفی از این دستگاه تا به حال ساخته شده است که هر کدام از این مدل ها قابلیت های مختلف و بعضا جدیدی دارد. ساده ترین نوع دستگاه لوله بازکنی را خودتان هم می توانید بسازید. به کمک یک دریل و یک فنر بلند می توانید برای خود دستگاه لوله بازکنی ایجاد کنید. به این صورت که فنر را به سر دریل متصل می کنید و سپس با فروکردن سرفنر به داخل لوله ها و روشن کردن دریل شاهد رفع و باز شدن گرفتگی لوله ها خواهید بود. البته باید توجه داشت که فنر متصل به دستگاه بسیار منعطف است و به راحتی در خمیدگی لوله ها انعطاف پیدا می کند.

دستگاه لوله بازکن چگونه کار می‌کند؟

فهمیدیم که دستگاه فنر لوله بازکن یک دستگاه برقی است که از یک فنر و یک موتور الکتریکی تشکیل شده است. با توجه به قدرت بالای موتور الکتریکی کارایی و قدرت رفع گرفتگی لوله در این دستگاه هم بسیار بالا می باشد. در خصوص روش کار دستگاه باید گفت که ابتدا تکنسین لوله بازکنی موتور را روشن می کند و در حالت آهسته قرار می دهد. در این هنگام فنر به آرامی در حال دوران است و تکنسین به کمک اهرم مخصوص، فنر را آرام آرام از محفظه خود خارج کرده و به داخل لوله هدایت می کند. لوله بازکن به قدری این کار را انجام می دهد تا سرفنر به گرفتگی داخل لوله برخورد کند.

در این زمان سرعت چرخش دستگاه را افزایش می دهد تا سرفنر فشار بیشتری بر گرفتگی ها وارد کند. با انجام این کار سرفنر به گرفتگی ها برخورد می کند و باعث می شود گرفتگی لوله باز شود. به این راحتی گرفتگی لوله باز می شود و پس از پایان کار تکنسین فنر را از لوله بیرون آورده و جمع می کند. به وارد کردن سرفنر دستگاه لوله بازکنی به داخل لوله و باز کردن لوله با این روش صطلاحا فنرزنی گفته می شود.

پس از پایان کار مقداری آب داخل لوله خالی می شود تا گرفتگی های باز شده به کمک آب از لوله خارج شده و به داخل چاه هدایت شوند. این تمام کار لوله بازکنی با دستگاه برقی است که همه شرکت ها از آن استفاده می کنند. گرچه دستگاه فنر برقی برای رفع اکثر گرفتگی ها مفید و موثر است اما باید توجه داشت که هر نوع گرفتگی را هم نمی توان با این دستگاه باز کرد. به عنوان مثال اگر لوله فاضلاب با سیمان یا آجر دچار گرفتگی شده باشد، به احتمال زیاد امکان لوله بازکنی آن وجود نداشته باشد و به ناچار باید لوله فاضلاب را تعویض کرد.

نکته دیگر این که برای گرفتگی های مختلف از سرفنرهای مختلفی در دستگاه استفاده می شود. برخی سرفنرها نوک تیز هستند که برای رفع گرفتگی های سخت همچون خاک مناسب هستند. برخی دیگر از سرفنرها نوک پهن هستند که برای رفع گرفتگی های ناشی از مو و پارچه کاربرد دارند. تکنسین لوله بازکنی بسته به نوع گرفتگی از تجربه خود استفاده می کند و بهترین سرفنر مناسب برای کار را انتخاب می نماید.

با فنر لوله بازکن چه نوع گرفتگی هایی باز می‌شوند؟

می دانیم که بهترین دستگاه لوله بازکنی همین فنر لوله بازکن است. علت هم این است که از این دستگاه برای رفع هر نوع گرفتگی لوله فاضلاب استفاده می شود. از این روی ما می خواهیم برخی از انواع گرفتگی های قابل رفع با این دستگاه را به شما معرفی کنیم.

– باز کردن و رفع گرفتگی توالت ایرانی و توالت فرنگی
– از بین بردن گرفتگی کفشور پارکینگ و حیاط
– باز کردن گرفتگی کفشور حمام و سرویس بهداشتی
– رفع گرفتگی سیفون توالت و کفشور

با توجه به ساختار و اندازه لوله های سینک ظرفشویی باز کردن گرفتگی های آن با فنر لوله بازکنی ممکن نیست و برای حل مشکل در فاضلاب ظرفشویی باید از روش های دیگر لوله بازکنی استفاده نمود. بهترین و مناسب ترین کاربران دستگاه در گرفتگی های سیفون توالت است. چه توالت ایرانی و چه توالت فرنگی به کمک فنر لوله بازکنی باز می شوند و گرفتگی سیفون آنها رفع می شود. گرچه روش های دیگر همچون ریختن آب داغ و یا محلول لوله بازکن هم می تواند مناسب باشد.

در پایان باید گفت که شرکت خدمات فنی کاوه یک شرکت فعال در لوله بازکنی تهران است که با سابقه چند ساله در این حوزه در تهران و حومه خدمات لوله بازکنی ارائه می دهد. اگر مشکلی در لوله فاضلاب خود احساس می کنید و یا نیاز به لوله بازکنی دارید حتما به ما اطلاع دهید تا با استفاده از دستگاه فنر لوله بازکنی جدید گرفتگی را برای شما باز کرده و طبق تعرفه دستمزد دریافت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code